Echipa etapei cu numărul 8 din Superliga României, pe baza notelor acordate de Flashscore

Karlo Muhar (CFR Cluj) a obținut cea mai mare notă din această săptămânăProfimedia
Flashscore îți prezintă cel mai bun prim 11 din runda cu numărul 8 a Superligii, în baza notelor obținute de jucători.

Cei mai buni jucători din această etapă au fost ”răsplătiți” cu note bune de Flashscore, dar și cu un loc în echipa săptămânii. Iată cum arată cel mai bun 11 din runda cu numărul 8:

Echipa etapei cu numărul 8 din Superliga României
Echipa etapei cu numărul 8 din Superliga RomânieiFlashscore

Portar: Roland Niczuly (Sepsi OSK) - Nota 7.8

A avut intervenții sigure și a menținut poarta intactă pentru Sepsi, în victoria la limită a covăsnenilor, 1-0 cu UTA Arad.

Fundaș: Risto Radunovic (FCSB) - Nota 8.2

Stoperul muntenegrean a fost unul dintre cei mai buni jucători ai roș-albaștrilor în victoria categorică obținută în Ghencea în fața Universității Craiova, scor 3-0. Radunovic a marcat golul 2 al celor de la FCSB, după o acțiune de atac inițiată de Alexandru Băluță.

Fundaș: Matheus Mascarenhas (FC U Craiova 1948) - Nota 8.0

Brazilianul a avut o prestație solidă în apărarea oltenilor, care a câștigat fără drept de apel duelul cu Farul Constanța, campioana României în sezonul precedent, scor 4-0.

Fundaș: Nicolas Samayoa (Poli Iași) - Nota 7.9

Duelul dintre U Cluj și Poli Iași s-a jucat în două zile diferite, din cauza ploii torențiale care a inundat efectiv Cluj Arena. La reluarea partidei, moldovenii s-au impus cu 2-0, iar stoperul din Guatemala a fost unul dintre cei mai buni oameni din lotul lui Leo Grozavu.

Mijlocaș: Darius Olaru (FCSB) - Nota 9.0

Căpitanul roș-albaștrilor a făcut o nouă partidă bună cu Universitatea Craiova, reușind să înscrie o dublă împotriva echipei pregătite de Laurențiu Reghecampf. Olaru a deschis scorul și tot el a fost cel care a închis tabela, în ambele rânduri după pase decisive semnate de Tavi Popescu.

Mijlocaș: Jair (Petrolul) - Nota 9.2

Deși nu au obținut victoria după ce au condus cu 2-0 pe Oțelul Galați, mijlocașul brazilian a avut o nouă prestație remarcabilă, după ce a realizat dubla în minutele 30 și 53. Gălățenii au revenit însă în minutele 59 și 65.

Mijlocaș: Alin Roman (Poli Iași) - Nota 8.6

Mijlocașul ofensiv a adus victorie ieșenilor în partida cu U Cluj. După ce partida a fost reluată, Roman a reușit o dublă în minutele 55 și 90+3.

Mijlocaș: Karlo Muhar (CFR Cluj) - Nota 9.3

CFR a defilat pe terenul lui FC Voluntari, scor 4-1. Muhar a primit cea mai mare notă din această săptămână. Croatul a realizat dubla și a oferit o pasă de gol în duelul cu ilfovenii, care în minutul 27 conduceau cu 1-0.

Atacant: Daniel Paraschiv (FC Hermannstadt) - Nota 8.3

”Para-gol”, așa cum este alintat de fanii sibienilor, a înscris o dublă pentru Hermannstadt pe terenul lui FC Botoșani, în partida încheiată cu scorul de 2-2.

Atacant: Aurelian Chițu (FC U Craiova 1948) - Nota 9.0

Deși ne-a obișnuit să marcheze deseori, vârful lui FC U Craiova 1948 nu a făcut-o în duelul cu Farul, câștigat de olteni cu un neverosimil 4-0. Cu toate astea, Chițu s-a distrat efectiv în multe rânduri cu apărarea marinarilor, oferind două pase decisive.

Atacant: Albion Rrahmani (Rapid) - Nota 7.7

După doar două partide în care a evoluat în total 135 de minute, atacantul kosovar se dovedește a fi un real fenomen, având deja patru goluri marcate pentru Rapid. După ce a reușit dubla la debutul său în partida cu FC U Craiova, Rrahmani a făcut instrucție și cu rivalii de la Dinamo (scor 4-0), vârful fiind cel care a deschis scorul din penalty, urmând ca în minutul 82 să închidă tabela din pasa lui Bamgboye.