După potop, victoria. Poli Iași ia toate cele trei puncte pe Cluj Arena

Rareș Ispas în acțiune pentru Poli Iași
Rareș Ispas în acțiune pentru Poli IașiProfimedia
Politehnica Iași a învins, luni, cu scorul de 2-0 (0-0), în deplasare, formația Universitatea Cluj, într-o partidă din etapa a 8-a a Superligii, suspendată din cauza terenului impracticabil, duminică, la scorul de 0-0, în urma unei ploi torențiale.

Reluat din minutul 54, meciul a fost decis de Alin Roman, cel care a marcat ambele goluri ale Politehnicii Iași în minutele 56 și 90+3.

În urma acestei victorii, formația antrenată de Leo Grozavu părăsește ultimul loc al clasamentului, urcând pe penultima poziție, cu 6 puncte.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

De partea cealaltă, Universitatea Cluj ajunge la 3 înfrângeri din 8 meciuri și ocupă locul 14, cu 7 puncte.

Transferat joi, Valentin Gheorghe a debutat în tricoul formației ardelene, el fiind introdus pe teren de antrenorul Ioan Ovidiu Sabău în minutul 72 în locul lui Andreas Calcan.