Costel Gâlcă, după înfrângerea în fața CFR-ului: "Am fost prea respectuoși cu ei"

Univ Craiova - CFR Cluj 0-1
Univ Craiova - CFR Cluj 0-1Profimedia
În runda cu numărul 6 din play-off-ul Superligii, CFR Cluj a învins-o în deplasare pe Universitatea Craiova, scor 0-1.

La trei minute după ce a fost introdus în teren în locul lui Michael, Bîrligea s-a dovedit a fi asul din mâneca lui Francisc Dican. Atacantul l-a învins pe portarul Popescu după o pasă primită în interiorul careului de la Tachtsidis.

După eșecul de acasă, Costel Gâlcă a reacționat.

”Nu le-am pus probleme în prima repriză, am fost prea respectuoși cu ei. În a doua repriză ne-am desfăcut mai mult. Preferam să iau golul dintr-o acțiune a lor mai fluidă. Cred că trebuie să facem mai multe lucruri în atac pentru a câștiga. Prima repriză nu am avut ocazie clară de a marca.

Ne mai rămân 4 meciuri și sper să facem meciuri mult mai consistente pentru a câștiga. Nu mai suntem la mâna noastră, dar facem tot posibilul să terminăm cât mai sus.

Încerc să iau deciziile cele mai bune, să bag cei mai în formă jucători. Încercăm să folosim toți jucătorii. Îmi doresc și sper din tot sufletul, o să încerc să ne batem până la ultimul meci la locul 2”, a declarat Constantin Gâlcă.

De cealaltă parte, Francisc Dican, antrenorul interimar de la CFR Cluj, se declară mulțumit de elevii săi.

”Felicitări jucătorilor mei pentru reacția de care au dat dovadă și pentru atitudinea pe care au avut-o în acest meci. După două jocuri în care n-am reușit să luăm niciun punct, era importantă reacția lor.

A fost un meci pe care l-am dominat. CFR a avut cele mai mari ocazii. Am meritat cu prisosință să câștigăm acest joc.

Cred că nu sunt subiectiv când spun că am meritat toate cele trei puncte. Au avut și ei acea ocazie la Sava, dar până la faza lor, CFR Cluj a mai avut trei sau patru ocazii de a mai marca. Presiunea la CFR Cluj a rămas din cauza rezultatelor negative pe care le-am avut. Asta ar trebui să facem de acum. Să jucăm dezinvolt și să câștigăm, deoarece fotbaliștii de la Cluj chiar au calitate.

Bîrligea a făcut doar un antrenament cu noi și am hotărât să îl introducem cu Craiova. Am stat de vorbă cu el și a zis că nu mai simte dureri. Îi merge bine în play-off-ul ăsta și sper să o țină tot așa”, a declarat Francisc Dican.