Primul eșec pentru Gâlcă! Universitatea, învinsă pe teren propriu de CFR Cluj

CFR Cluj s-a impus cu 1-0 pe Ion Oblemenco
CFR Cluj s-a impus cu 1-0 pe Ion OblemencoProfimedia
În runda cu numărul 6 din play-off-ul Superligii, CFR Cluj a învins-o în deplasare pe Universitatea Craiova, scor 0-1.

Univ Craiova - CFR Cluj 0-1

Universitatea Craiova iese matematic din lupta pentru titlu, cu 4 etape rămase de disputat până la finalul acestui sezon.

FCSB se află în luptă directă doar cu Farul Constanța în acest moment, adversara pe care o vor întâlni la București în runda cu numărul 7 din play-off. De un singur punct au nevoie roș-albaștrii pentru a deveni campioni în acest sezon.

Clasament play-off Superliga
Clasament play-off SuperligaFlashscore

În duelul de pe Ion Oblemenco, Markovic a fost cel mai periculos om din echipa lui Constantin Gâlcă, în vreme ce Otele a irosit la rândul său o șansă bună de a înscrie pentru CFR în prima repriză.

În actul secund, marile ocazii au aparținut tot ardelenilor, Deac și Mogoș fiind aproape să înscrie.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

La trei minute după ce a fost introdus în teren în locul lui Michael, Bîrligea s-a dovedit a fi asul din mâneca lui Francisc Dican. Atacantul l-a învins pe portarul Popescu după o pasă primită în interiorul careului de la Tachtsidis.

Pe finalul partidei, Otele și Bîrligea au irosit alte șanse de a majora avantajul ardelenilor, în vreme de oltenii au fost aproape de egalarea prin Lyes Houri, care a fost blocat cu un reflex excelent de Sava.

CFR reușește astfel să se impună după 3 ani pe stadionul Ion Oblemenco din Craiova.