”A depășit limita!” Amzăr riscă să fie sancționat după ce a criticat în termeni duri arbitrajul

Costin Amzăr, consolat de Alexandru Musi după Dinamo - Petrolul
Costin Amzăr, consolat de Alexandru Musi după Dinamo - PetrolulProfimedia/ IMAGO
Luni, 1 aprilie, Dinamo și Petrolul au remizat, scor 1-1, în partida care a închis runda cu numărul 2 din play-out-ul Superligii.

Câinii au fost foarte aproape de a obține cele trei puncte care i-ar fi dus în clasament deasupra zonei roșii, însă un penalty dictat de centralul Horațiu Feșnic în prelungiri a stricat planurile lui Dinamo, Petrolul reușind egalarea prin Gicu Grozav

Cei din camera VAR au avut nevoie de mai mult de 7 minute pentru a-l chema pe Feșnic la monitorul video pentru a revedea contactul din careu dintre Alex Musi și Costin Amzăr.

La flash-interviu, Amzăr nu s-a ferit de cuvinte și a criticat în termeni duri arbitrajul.

”Amzăr a depășit puțin limitele”

La o zi după meci a venit și reacția din partea conducerii lui Dinamo, prin vocea administratorului special Andrei Nicolescu. Într-o intervenție pentru DigiSport, oficialul spune că fundașul va fi convocat la o discuție cu cei din board-ul alb-roșilor, urmând a se stabili dacă va primi și o sancțiune.

”Nu am apucat să vorbesc cu el, a depășit puțin limitele. În primul rând, nu-i face bine lui ce a declarat. El este un fotbalist tânăr, trebuie să își creeze o imagine bună prin ceea ce joacă, nu prin ceea ce declară despre domnii arbitri, care ne ajută în acest sport.

Cred că putea fi mai temperat, luăm în calcul o sancțiune pentru el”, a declarat Andrei Nicolescu pentru sursa menționată.