Dinamo ratează la limită victoria! Golubovic a fost în cele din urmă învins din 11 metri

În ultima întâlnire directă, Petrolul s-a impus cu 1-0
În ultima întâlnire directă, Petrolul s-a impus cu 1-0Profimedia/ IMAGO
Dinamo București a ratat o ocazie imensă de a ieși din zona roșie, după ce câinii au fost egalați în prelungiri de Petrolul, scor 1-1.

Dinamo București - Petrolul 1-1

Câinii conduși de Zeljko Kopic sunt în acest moment pe locul 15, cu 16 puncte, la o singură lungime în spatele echipelor care se salvează și la 6 puncte distanță de Petrolul. Cu o victorie, Dinamo ar fi ieșit din zona roșie, evitând pentru moment inclusiv locurile de baraj.

Clasament play-out
Clasament play-outFlashscore

Brazilianul Gabriel Moura a semnat deschiderea de scor în minutul 39, dintr-o pasă venită de la Milanov. Stoperul a contorizat primul său gol din Liga 1 pentru bucureșteni.

Remarcabilă a fost și prestația lui Adnan Golubovic. Portarul sloven a avut probabil una din cele mai spectaculoase parade la un șut expediat de Gicu Grozav în partea secundă, după ce în prima parte a jocului a salvat o execuție semnată de Jair.

Mario Bratu și Grozav au ratat alte două ocazii bune în ultimele minute ale jocului.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

În prelungiri, ploieștenii conduși de Florin Stîngă au cerut o lovitură de la 11 metri pentru un posibil fault produs asupra lui Alex Musi.

După minute bune în care s-a consultat cu asistenții din camera VAR, centralul Horațiu Feșnic a acordat penalty pentru Petrolul, iar Grozav a reușit în cele din urmă să îl învingă pe Golubovic din lovitură de pedeapsă și să stabilească scorul final al întâlnirii.