Kopic, după ce Dinamo a fost egalată în minutul 90+13: ”Nu îmi place să vorbesc de arbitraj, dar...” Profimedia
Dinamo a remizat cu Petrolul, scor 1-1, în etapa a doua a play-out-ului SuperLigii.

Dinamoviștii au deschis scorul prin Gabriel Moura în minutul 39.

”Câinii” au intrat cu avantaj la cabine, deși ”Lupii galbeni” au avut ocaziile lor de a egala.

Meciul se îndrepta către o remiză, dar în minutul 90+3, Amzăr l-a tras de tricou pe Musi în careul propriu.

După 9 minute de analiză în camera VAR, arbitrul a dictat o lovitură de pedeapsă pentru Petrolul, transformată de Grozav.

Dinamo și-a făcut viața grea

Antrenorul Zeljko Kopic consideră că Dinamo putea gestiona mai bine finalul de meci, iar absența fanilor a contat foarte mult în desfășurarea partidei și gestionarea momentelor cheie.

”În prima repriză am jucat bine, am controlat și nu le-am dat prea multe șanse. Planul din a doua repriză a fost să menținem același ritm și să punem presiune”.

”Ei au început să câștige dueluri, le-am dat faulturi ușoare, iar apoi am făcut această greșeală și au primit penalty”.

”Eu nu vorbesc niciodată despre deciziile de arbitraj, dar bineînțeles că sunt dezamăgit, e greu când iei gol în finalul meciului și pierzi puncte. Nu îmi place să vorbesc despre arbitraj pentru că nimic nu se va schimba. Dar asta este”, a spus Kopic.

”Nu am reacționat foarte bine la mingile lungi jucate de ei, iar ei au venit peste noi. Ideea a fost să ținem de minge, să folosim spațiile din spatele apărării lor, dar nu am reușit să facem acest lucru. Am avut această problemă și în meciurile trecute, așa că vedem cum putem să rezolvăm”.

În urma acestui rezultat, Dinamo a rămas pe locul 15, cu 16 puncte. De partea cealaltă, Petrolul e pe 11, cu 22 de puncte.