Xavi a răbufnit după ce Vinicius a fost din nou ținta atacurilor rasiste: ”Eu aș fi oprit meciul”

Xavi sare în apărarea lui Vini, din nou victimă a insultelor rasiste
Xavi sare în apărarea lui Vini, din nou victimă a insultelor rasisteProfimedia
În cea mai recentă etapă de campionat, Real Madrid a fost învinsă de Valencia cu scorul de 1-0.

O nouă fază controversată s-a produs pe Estadio de Mestalla, arena pe care evoluează Valencia. Brazilianul Vinicius Junior (22 ani) a primit insulte rasiste din partea fanilor echipei adverse. Arbitrul de centru Bengoetxea a oprit meciul pentru câteva minute în repriza secundă în urma incidentelor.

Xavi: ”Eu aș fi oprit meciul”

În cadrul unei conferințe de presă, Xavi, antrenorul Barcelonei, a avut o reacție după evenimentele nefericite care au avut loc în timpul partidei dintre Valencia și Real Madrid. Tehnicianul spaniol a criticat decizia centralului Bengoetxea, adăugând că în locul său ar fi oprit meciul definitiv.

"Fotbalul este singurul sport în care insultele sunt acceptate. Nu aud înjurături în niciun alt sport. E un mesaj pentru președintele La Liga (n.r. - Javier Tebas) și pentru federație.

Eu aș fi oprit meciul. Trebuie să punem punct acestei situații și să educăm publicul", a declarat Xavi.

Cu 20 de minute înainte de fluierul final, Vinicius a avut avut un conflict cu mai mulți suporteri din tribuna lui Valencia, după ce fanii liliecilor i-ar fi adresat cuvinte jignitoare brazilianului. În finalul partidei, centralul l-a eliminat pe brazilian.