Vinicius vede roșu și Real Madrid suferă a doua înfrângere într-o săptămână

Atacantul brazilian al lui Real Madrid, Vinicius Junior (3R), se confruntă cu oficialii Valenciei în timp ce pleacă după ce a fost eliminat AFP
Vinícius Júnior a fost în centrul atenției în ciuda faptului că Valencia a făcut un pas uriaș spre asigurarea siguranței în LaLiga cu o victorie la limită cu 1-0 în fața lui Real Madrid, care a câștigat acum doar una dintre ultimele șapte vizite pe stadionul Mestalla.

În timp ce sezonul vizitatorilor s-a încheiat efectiv cu umilitoarea înfrângere cu 4-0 în fața lui Manchester City în a doua manșă a semifinalei UEFA Champions League de miercuri, viitorul ”Liliecilor” era incert înainte de această confruntare.

O campanie lipsită de strălucire îi lăsase la doar două puncte deasupra zonei de retrogradare cu patru meciuri rămase de disputat, iar situația lor ar fi fost mult mai gravă dacă nu ar fi obținut trei victorii în precedentele cinci meciuri.

Totuși, această revenire le-a dat încredere oamenilor lui Ruben Baraja și, deși Real a dominat posesia în prima repriză, gazdele au fost de departe cele mai periculoase și au preluat conducerea cu puțin timp înainte de pauză.

Atacantul uruguayan al Valenciei, Edinson Cavani (C), îl sărută pe atacantul spaniol al Valenciei, Diego LopezAFP

Diego López a fost autorul golului, dând dovadă de calm pentru a introduce pasa lui Justin Kluivert în poartă și a oferi echipei sale un avantaj crucial la pauză.

În mod nesurprinzător, trupa lui Baraja a arătat mult mai multă poftă de joc decât mai iluștrii lor adversari, care sunt deja calificați pentru sezonul viitor în prima competiție europeană a cluburilor, și au continuat să câștige aparent fiecare minge disputată după pauză.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiOpta by Stats Perform

Valencia ar fi trebuit să își dubleze avantajul la șapte minute de la reluare, dar Thibaut Courtois l-a împiedicat pe López cu o intervenție spectaculoasă.

Real a început încet-încet să își revină pe măsură ce a continuat repriza, cu Rodrygo care a tras peste din poziție bună, dar în jurul minutului 65, meciul în sine a aproape că a trecut pe plan secund.

Evaluarea jucătorilor
Evaluarea jucătorilorFlashscore

Meciul a fost întrerupt deoarece Vinícius și coechipierii săi s-au plâns de un comentariu venit din partea unui membru al publicului local.

Jucătorul de 22 de ani a fost ținta unor insulte rasiste de mai multe ori în timpul stagiului său în Spania și, deși nu este clar ce s-a spus cu această ocazie, extrema a fost în mod clar indignată.

Atacantul brazilian al lui Real Madrid, Vinicius Junior (R), se confruntă cu publicul în timp ce pleacă după ce a fost eliminatAFP

Odată ce jocul a reînceput, dorința oamenilor lui Carlo Ancelotti de a obține egalarea a crescut, dar Valencia a rezistat pentru a obține o victorie vitală, deși a trebuit să-i mulțumească lui Giorgi Mamardashvili pentru două parade uimitoare care i-au împiedicat pe Fede Valverde și Toni Kroos.

Tocmai când spiritele păreau să se fi calmat, o altercație izbucnită în prelungiri l-a făcut pe Vinícius să își lovească în față un adversar, ceea ce a dus la primirea unui cartonaș roșu.

Cu excepția unei combinații neașteptate de rezultate, Valencia va rămâne în elita Spaniei și în sezonul următor, dar scenele neplăcute umbresc, din păcate, parțial acest triumf. Rămâne de văzut cum va fi abordată situația în zilele următoare.

Flashscore Omul meciului: Diego López (Valencia)