Visul frumos continuă! Girona pleacă neînvinsă și de pe terenul lui Betis

Girona pleacă neînvinsă și de pe terenul lui Betis
Girona pleacă neînvinsă și de pe terenul lui BetisProfimedia
Girona este revelația sezonului în Europa, formația prezidată de fratele lui Pep Guardiola, Pere, fiind foarte aproape de un nou succes în LaLiga, 1-1 pe terenul lui Betis, rezultat care o menține în fruntea LaLiga.

Betis Sevilla - Girona 1-1

Cu nouă victorii în ultimele zece meciuri directe (1E), Betis părea să fie o nucă tare pentru liderul neașteptat din Spania, însă golul marcat în minutul 39 de Dovbyk din penalty părea să pună capăt acestei serii negre.

Gazdele au reușit însă să își păstreze invicibilitatea din ultimii ani în fața Gironei, German Pezzella marcând golul egalizator în minutul 88.

Oaspeții au avut apoi două marii ocazii de a pleca cu toate cele trei puncte, însă tabela a rămas nemodificată, iar Girona așteaptă acum rezultatul partidei dintre Alaves și Real Madrid pentru a afla dacă vor începe anul 2024 de pe prima poziție în LaLiga. Girona are acum 45 de puncte, cu trei mai mult decât rivalii din capitala Spaniei.