Valladolid învinge campioana Barcelona și iese din zona retrogradării

Valladolid a trecut de Barcelona, scor 3-1
Valladolid a trecut de Barcelona, scor 3-1AFP
Primul triumf în LaLiga al lui Real Valladolid în fața Barcelonei din martie 2014 a adus un nou suflu în încercarea de supraviețuire a clubului în prima ligă spaniolă, clubul aflat în zona retrogradării reușind să se impună cu 3-1 pe teren propriu. Astfel, aceștia au reușit să iasă din zona periculoasă a clasamentului cu două meciuri înainte de final.

Cu 15 înfrângeri în ultimele 16 meciuri împotriva Barcelonei, încasând 43 de goluri și marcând doar șase goluri, Valladolid era cu adevărat în pericol înainte de această partidă.

Centrarea de pe stânga a lui Darwin Machis era destinată lui Cyle Larin în centru, dar în schimb Andreas Christensen a reluat puternic cu capul pe lângă propriul portar.

Jucătorii de la Valladolid sărbătorind
Jucătorii de la Valladolid sărbătorindAFP

Ca și cum un autogol nu era suficient, gazdele au reușit să mai înscrie învingând apărarea neglijentă a Barcei. În urma unui fault în careu, Larin a reușit să transforme un penalty, reușdin astfel să înscrie pentru 2-0.

Cu toate acestea, pentru a menține cele două goluri înainte de pauză, a fost nevoie de două parade incredibile ale lui Jordi Masip, la 30 de secunde distanță, pentru a-i împiedica pe Raphinha și Christensen să înscrie.

Antrenorul Xavi Hernandez, a fost atât de dezamăgit de prestația echipei sale din prima repriză încât a făcut 2 schimbări la pauză.

Înlocuirile au continuat să pună probleme Barcelonei, inclusiv când Ferran Torres a ieșit. Ela primit un avertisment pentru că și-a scos tricoul care avea un mesaj de susținere pentru colegul său brazilian Vinicius Junior.

Cu toate acestea, noii intrați au reușit să întoarcă soarta meciului, deoarece șutul lui Plata la bara a doua a adus toate cele trei puncte cu 17 minute înainte de final.

Clasamentul LaLiga după meci
Clasamentul LaLiga după meciFlashscore

Cu toate că Robert Lewandowski a reușit să înscrie pe final de meci, Valladolid a rezistat și are trei puncte peste Getafe, ocupanta locului 18, pe care o înfruntă în ultima zi a campaniei.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Gonzalo Plata (Real Valladolid)