Hattrick Benzema și Real se impune fără probleme în fața Almeriei

Benzema a marcat zece goluri în luna aprilie
Benzema a marcat zece goluri în luna aprilieAFP
Real Madrid a trecut rapid peste înfrângerea din etapa precedentă și a câștigat cu 4-2 partida cu Almeria, din cadrul etapei a 32-a din LaLiga.

Real Madrid - Almeria 4-2

Madrilenii au preluat rapid frâiele partidei, Benzema reușind să înscrie un hattrick până în minutul 42. Lazaro a redus din diferență în prelungirile primei reprize. Rodrygo a marcat imediat după pauză pentru Real, în timp ce oaspeții au mai punctat prin Robertone, în minutul 61.

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

Acesta este al treilea hattrick reușit de Benzema în cursul lunii aprilie, după reușitele din partidele cu Barcelona și Valladolid

Notele jucătorilor
Notele jucătorilorFlashscore

Cu cele trei goluri marcate în partida cu Almeria, Benzema s-a apropiat la un singură reușită de golgheterul din LaLiga - Lewandowski cu 18 goluri.

Statistici Benzema
Statistici BenzemaOpta by Stats Perform/AFP

Al patrulea marcator din istoria LaLiga

Atacantul francez a devenit al patrulea cel mai bun marcator din istoria campionatului de fotbal al Spaniei, cu un total de 236 de goluri. Benzema, câștigătorul Balonului de Aur în 2022, l-a depășit cu această ocazie pe mexicanul Hugo Sanchez, fostul jucător al clubului madrilen, autorul a 234 de goluri în La Liga.

Francezul, în vârstă de 35 de ani, poate spera acum să-l ajungă pe atacantul istoric al echipei Athletic Bilbao, Telmo Zarra (253 de goluri), și să urce astfel pe podiumul golgheterilor all time ai primei ligi spaniole până la finalul carierei.

Primele două locuri din acest clasament sunt ocupate de argentinianul Lionel Messi (473 de goluri) și de portughezul Cristiano Ronaldo (311 goluri).