Rodrygo înscrie două goluri, iar Real Madrid spulberă Cadiz și urcă pe primul loc

Rodrygo a marcat o dublă pentru Real Madrid
Rodrygo a marcat o dublă pentru Real MadridProfimedia
Rodrygo a fost vedeta victoriei cu 3-0 a lui Real Madrid în fața lui Cadiz în La Liga, asigurând astfel că Los Blancos nu au pierdut niciuna dintre ultimele opt întâlniri în deplasare cu andaluzii, într-o serie care se întinde din martie 1991.

Cadiz - Real Madrid 0-3

Rodrygo a marcat de două ori, iar Jude Bellingham a înscris și el un gol, pentru ca Real Madrid să câștige cele trei puncte în deplasarea de la Cadiz.

Echipa lui Carlo Ancelotti are acum 35 de puncte, cu unul mai mult decât a doua clasată, Girona, care primește luni pe Athletic Bilbao.

Atletico Madrid este pe locul al treilea, având și ea un meci mai puțin disputat decât Real, la egalitate (31 de puncte) cu Barcelona, care a coborât pe locul al patrulea după ce a remizat, sâmbătă, 1-1 pe terenul lui Rayo Vallecano.

Real a trecut în avantaj după 14 minute, când Rodrygo a pătruns în careu și a șutat superb la colțul din dreapta sus.

Brazilianul a marcat al doilea gol în minutul 64 cu un alt șut frumos, înainte ca Bellingham să pecetluiască victoria cu 10 minute mai târziu, cu al 11-lea său gol în campionat în acest sezon.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Real primește miercuri pe Napoli, campioana Italiei, în confruntarea din Grupa C a Ligii Campionilor, spanioli având deja asigurat un loc în fazele eliminatorii.