Real Madrid, victorie fără emoții în deplasare cu Osasuna

Real Madrid, lider detașat în LaLiga
Real Madrid, lider detașat în LaLigaProfimedia
Real Madrid, liderul din La Liga, a obținut sâmbătă o victorie fără emoții, 4-2 în deplasare cu Osasuna, într-un meci din etapa a 29-a.

Osasuna - Real Madrid 2-5

Golurile lui Real Madrid au fost reuşite de Vinicius Junior, în minutele 4 şi 64, Dani Carvajal (18) şi Brahim Diaz (61). Pentru formația din Pamplona au marcat Ante Budimir (7) şi Iker Munoz (90+1).

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Partida a fost reeditare a finalei de anul trecut a Cupei Spaniei, câştigată de echipa antrenată de Carlo Ancelotti.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

Vinicius Jr. a primit al cincilea cartonaș galben din acest sezon și va fi suspendat în următoarea etapă. Acest lucru înseamnă că el nu va fi prezent pe Bernabeu peste două săptămâni, când Real va primi vizita lui Athletic Bilbao. Astfel, Vinicius nu va mai juca pentru madrileni până pe 9 aprilie, când Real Madrid va primi pe Manchester City în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

După succesul de sâmbătă, Real Madrid a acumulat 72 de puncte şi este la mare distanță de urmăritoarele sale, care un meci mai puțin disputat, Girona, FC Barcelona şi Atletico Madrid având 62, 61, respectiv 55 de puncte,