Adrenalină maximă în Valencia - Real. Bellingham a văzut roșu, iar Mouctar Diakhaby a urlat de durere

Valencia - Real Madrid 2-2
Valencia - Real Madrid 2-2Profimedia
În etapa cu numărul 27 din LaLiga, Real Madrid a reușit doar un egal cu Valencia, scor 2-2, într-un meci cu multe momente tensionate.

După ce Valencia conducea cu 2-0 la pauză, datorită reușitelor lui Duro și Yaremchuk, galacticii au reușit să restabilească egalitatea prin dubla lui Vinicius Jr. Însă, în ultimele minute de prelungire, Jude Bellingham a marcat al treilea gol pentru Real Madrid. Cu toate acestea, la finalul partidei, reușita nu a fost validată, iar jucătorul britanic a fost sancționat cu un cartonaș roșu și va lipsi cel puțin două etape.

Incidentul a stârnit un scandal imens, iar jucătorii lui Ancelotti au protestat vehement împotriva deciziei arbitrului. Acesta a rămas însă ferm în decizia sa, sancționând doar cu un avertisment insistența lui Joselu, în timp ce Vinicius și Rudiger au scăpat fără cartonaș, în ciuda tentativelor colegilor de a-i opri din reacțiile lor.

Momente teribile pentru Mouctar Diakhaby

Vinicius, victima insultelor rasiste pe stadionul Mestalla anul trecut, a fost fluierat sâmbătă la fiecare atingere a balonului. El a disputat cu această ocazie al 250-lea său meci în tricoul lui Real Madrid.

În finalul jocului, Mouctar Diakhaby (Valencia) a suferit o gravă accidentare, după ce Aurelien Tchouameni a căzut pe piciorul drept al fundaşului "liliecilor", care a fost evacuat pe targă de pe teren (86).

Au fost momente de coșmar, în care jucătorii și-au arătat disperarea pe chipuri, iar echipa medicală a intervenit prompt pentru a-i acorda primul ajutor și a-l scoate de pe teren.

În urma acestui rezultat, Real Madrid s-a distanțat la şapte puncte de Girona, ocupanta locului secund în clasament, care va juca duminică în deplasare cu Mallorca.