Ianis Hagi, titular la Alaves. Evoluție apreciată a internaționalului român

Ianis Hagi, titular la Alaves
Ianis Hagi, titular la AlavesProfimedia
Celta Vigo a primit-o pe Alavés cu scopul de a ieși din impas după un început de sezon tumultuos. Formația din Vigo pierduse patru din ultimele șase meciuri și trei înfrângeri pe teren propriu, fără să înscrie vreun gol pe Balaídos. S-a terminat 1-1, Alaves mizând pe Ianis Hagi în primul ”11”, românul având o evoluție apreciată.

Folosit în sistemul 4-2-3-1, internaționalul român a reușit să iasă în evidență în cele 69 de minute petrecute pe teren, când a fost înlocuit de Kike Garcia.

Celta a deschis scorul în minutul 35, după autogolul lui Rafa Marin, scorul final fiind stabilit de Samuel Omorodion în minutul 73.

Hagi a bifat cinci șuturi, dintre care două pe spațiul porții, a câștigat patru dintre cele cinci dueluri avute la nivelul gazonului și a pierdut mingea în opt rânduri.

El a fost notat de Flashscore cu 7,1, una dintre cele mai mari note ale jucătorilor de la Alaves

Ianis Hagi este împrumutat până la finalul sezonului de la Glasgow Rangers, fără opțiune de transfer definitiv pentru clubul spaniol.