Ianis Hagi, lăsat din nou pe bancă de Alaves. Prezența la Euro pusă sub semnul întrebării

Ianis Hagi
Ianis HagiProfimedia
Fotbalistul român de 25 de ani a fost rezervă în meciul pe care echipa sa l-a câștigat în deplasare, cu 3-0 în fața celor de la Almeriei, în etapa cu numărul 22 din La Liga.

Internaționalul român a trecut prin aceeași experiență și la meciul precedent, câștigat la limită împotriva lui Cadiz, scor 1-0.

Faptul că a stat a doua oară pe banca de rezerve fără să fie introdus pe teren niciun minut marchează o premieră negativă în cariera sa.

Este prima dată după transferul în La Liga când Hagi nu este folosit în două meciuri consecutive la Alaves.

De când Hagi a devenit eligibil să joace, spaniolii l-au folosit în 18 meciuri din totalul de 23 de partide.

Decarul echipei a înregistrat două goluri, ambele în Cupa Spaniei și un assist.

Ianis Hagi este împrumutat de la Rangers până la finalul sezonului.

Ianis Hagi
Ianis HagiFlashscore

Alaves a învins cu 3-0 gruparea Almeria, în debutul etapei a 22-a din La Liga.

Alaves a deschis scorul în minutul 10, prim Samu Omorodion, iar în startul reprizei secunde a reuşit să majoreze diferenţa, dintr-un penalty transformat de Luis Rioja, în minutul 52.

Samu Omorodion a stabilit scorul final în minutul 88 şi Alaves s-a impus cu 3-0.

Oaspeţii reuşesc să lege a treia victorie consecutivă, au ajuns la patru meciuri fără înfrângere şi se află pe locul 11 în La Liga, cu 26 de puncte.

Euro 2024, în pericol

"Mijlocașul a fost avertizat de selecționerul Edi Iordănescu. Este în pericol să rateze EURO 2024 dacă nu are un impact mai mare la Alaves", a scris BBC, care citează publicația Scottish Sun.

”Vă spun cu sinceritate că mare mi-a fost dezamăgirea: după ce am reușit această calificare fantastică, în continuare foarte mulți dintre băieții noștri nu traversează perioade tocmai bune la cluburi.

”Băieții au datoria să joace etapă de etapă la cluburi și să o facă eficient. Pentru că ne va fi foarte greu, spre imposibil, să mergem la turneul final cu un nucleu alcătuit din mai mulți jucători care nu joacă, venind după luni de zile fără meciuri în picioare, și să ne putem ridica la nivelul unui turneu final, cu atât mai mult să performăm”, a transmis selecționerul Edward Iordănescu în decembrie.