Derby spectacol! Ritm, dramatism și goluri multe în El Clasico, iar Realul este aproape campioană

Lucas Vazquez este felicitat de Bellingham după marcarea golului
Lucas Vazquez este felicitat de Bellingham după marcarea goluluiAFP
Real Madrid și Barcelona au oferit un nou episod spectaculos din El Clasico, gazdele reușind să câștige grație unui gol marcat în minutele de prelungire ale partidei, scor 3-2

Real Madrid - Barcelona 3-2

Doar de cinci minute și zece secunde au fost nevoie pentru deschiderea scorului. Lunin a ieșit pe sub o minge venită din corner, iar Christensen s-a înălțat peste Toni Kroos pentru a marca cu capul golul de 1-0.

Replica madrilenilor a venit imediat, Vinicius Jr irosind o mare ocazie când a șutat peste transversală din preajma punctului cu var.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Lunin și-a luat parțial revanșa pentru greșeala de la gol, când l-a blocat pe Yamal la colțul scurt, catalanii arătând că declarațiile de dinainte de meci în care au spus că au venit pe Bernabeu pentru a încerca să reducă decalajul de opt puncte în fruntea LaLiga, nu au fost în van.

Totuși, golul a venit în poarta lor. Lucas Vazquez a pătruns pe partea dreaptă, a profitat de o greșeală de plasament a lui Cancelo și a fost faultat în careu de Pau Cubarsí. Vinicius Jr a transformat penalty-ul și a restabilit egalitatea.

Yamal a fost la un pas de a readuce Barcelona în avantaj, când devierea sa din apropierea porții a fost respinsă de pe linia porții de Lunin, catalanii cerând cu insistență acordarea golului, însă în absența tehnologiei de linia porții, arbitrul a dictat continuarea partidei cu o lovitură de colț.

Și Realul a trecut pe lângă golul doi în minutele de prelungire ale primei reprize, când o greșeală defensivă i-a permis lui Vinicius să plece spre poarta adversă, i-a pasat lui Rodrygo în careu, dar o intervenție de ultim moment a blocat șutul brazilianului.

Totuși, Barcelona a suferit o pierdere grea chiar înainte de pauză, o contră dură a lui Valverde ducând la o accidentare a lui Frenkie De Jong, care a părăsit terenul pe targă, în locul său intrând Pedri.

Real a fost echipa mai periculoasă în debutul reprizei secunde, Bellingham și Vinicius Jr punând sub presiune poarta lui Ter Stegen, însă fără rezultat pe tabelă.

Barcelona a dat lovitura în minutul 69, când Yamal a centrat înșelător în fața porții, Lunin a respins în față, iar Fermin i-a dus pe catalani în avantaj.

Bucuria a durat doar patru minute, Lucas Vazquez, care a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren, a restabilit egalitatea după o centrare a lui Vinicius Jr, primul său gol pe Santiago Bernabéu din 2 aprilie 2023 și doar al treilea gol marcat vreodată împotriva Barcelonei.

Notele jucătorilor
Notele jucătorilorFlashscore

Cu 13 minute înainte de final, Vini Jr a dat startul unei curse în viteză, care s-a încheiat cu un șut în forță, blocat cu greutate de Ter Stegen.

Victoria madrilenă s-a conturat abia în minutele de prelungire ale partidei, Jude Bellingham culminând sezonul său excelent cu golul unui succes care practic spulberă orice urmă de îndoială în privința câștigătoarei titlului.

S-a terminat 3-2, un rezultat care a mărit la 11 diferența de puncte dintre cele echipe în clasament. Realul este lider cu 81 de puncte, în timp ce Barcelona are doar 70 și se îndreaptă spre încheierea unui sezon fără niciun trofeu câștigat.