Barcelona primește din nou gol în primul minut, dar e salvată de dubla lui Lewandowski

Lewandowski sărbătorește golul
Lewandowski sărbătorește golulAFP
FC Barcelona a evitat o a doua înfrângere consecutivă pe teren propriu în campionat, după ce a revenit și a învins-o pe Deportivo Alaves cu 2-1 în La Liga.

Gazdele au avut un Deja vu la câteva momente după primul fluier. Așa cum a făcut-o și cu Granada luna trecută, Barcelona a luat gol de la Alaves în primul minut, după doar 17 secunde.

Samu Omorodion, care a fost fără îndoială omul reprizei, a reluat în plasă centrarea lui Javi Lopez înainte ca Barca să se dezmeticească.

A marcat al treilea său gol de când s-a alăturat echipei venind de la nimeni alta decât Granada în această vară, marcând totodată cel mai rapid gol al lui Alaves din istoria La Liga.

Omorodion a lovit și el plasa laterală la scurt timp după aceea, înainte de a trimite pe lângă poartă într-un unu la unu cu Marc-Andre ter Stegen.

Apoi  l-a ridiculizat pe Jules Kounde  dar a tras peste.

Apărătorul a avut o zi de naștere de uitat, deoarece Xavi l-a pus într-o situație dificilă. L-a făcut făcut să schimbe poziția cu Ronald Araujo și deci să stea în mijlocul apărării, o situație pe care nu a gestionat-o bine.

Joao Felix a fost cel mai bun jucător al Barcelonei în prima repriză și a avut cea mai mare ocazie prin șutul de la distanță respins de Antonio Sivera.

La revenire, Kounde a revenit pe postul de fundaș dreapta și, după opt minute din a doua repriză, a trimis o centrare excepțională pentru Robert Lewandowski, care a marcat cu capul la colțul scurt.

Apoi polonezul a făcut dubla din penalty, marcând al șaptelea său gol în campionat după ce  Ferran Torres a fost faultat de Abdel Abqar.

Cifrele lui Lewandowski
Cifrele lui LewandowskiFlashscore

După ce  pierduse două din ultimele trei meciuri în toate competițiile înainte de ziua de duminică, Barcelona își mai revine un pic. Victoria o menține pe locul trei în clasament, după Girona și Real Madrid.

În ceea ce privește echipa lui Luis Garcia, aceasta a fost privată de două victorii consecutive în prima ligă pentru prima dată în ultimii doi ani, iar seria personală fără victorie împotriva Barcelonei se întinde acum la 12 meciuri de campionat.

Flashscore Omul meciului: Robert Lewandowski(FC Barcelona)

Vedeți toate statisticile meciului aici.