Robert Lewandowski a reuşit primul său hattrick în campionatul Spaniei

Robert Lewandowski
Robert LewandowskiProfimedia
FC Barcelona a câștigat în fața formației Valencia CF, cu scorul de 4-2, luni seara, în etapa a 33-a din La Liga și rămâne pe locul 2 în La Liga, în spatele liderului Real Madrid.

Barca a deschis scorul în minutul 22, prin Fermin Lopez, însă Valencia a marcat de două ori pe parcursul primei reprize, prin Hugo Duro (27) şi Pepelu (38 - penalty) şi a intrat la vestiare în avantaj.

În partea a doua a jocului a ieşit la rampă Lewandowski, care a marcat de trei ori, în minutele 49, 82 şi 90+3, oferind victoria echipei catalane.

Polonezul a ajuns astfel la 16 goluri marcate în actuala ediție a ligii spaniole.

Valencia a evoluat în inferioritate numerică pe tot parcursul reprizei secunde, după ce portarul Ghiorghi Mamardaşvili a văzut cartonaşul roşu pentru că a jucat balonul cu mâna în afara careului, chiar înainte de pauză (45+4), la o acțiune a gazdelor.

În urma acestei victorii, FC Barcelona a revenit pe locul secund în clasament, pe care îl cedase provizoriu rivalei catalane Girona, învingătoare sâmbătă pe terenul formației Las Palmas (2-0).

Echipa pregătită de antrenorul Xavi Hernandez se află la unsprezece puncte în spatele liderului Real Madrid, cu cinci etape înainte de finalul sezonului.