Barcelona, debut cu stângul în noul sezon: Raphinha și Xavi au fost eliminați

Debut fără goluri
Debut fără goluriAFP
Campioana în exercițiu din LaLiga, Barcelona a remizat în prima etapă a noului sezon, în deplasare la Getafe.

Getafe - Barcelona 0-0

Partida a fost marcată de mai multe cartonașe galbene și trei cartonașe roșii, printre care și eliminarea antrenorului oaspeților, Xavi Hernandez.

Campioana a dominat meciul la începutul partidei sub căldura toridă din sudul Madridului, iar extrema braziliană Raphinha a fost principala amenințare pentru apărarea gazdelor, alergând în flancul drept și creându-și mai multe ocazii.

În minutul 36 a fost aproape să deschidă scorul, însă portarul David Soria a blocat șutul lui din apropiere, pentru ca mingea să ricoșeze într-un coechipier și apoi în bară și corner.. Raphinha și-a pierdut cumpătul și a fost eliminat în minutul 42 pentru că l-a lovit cu cotul în cap pe Gaston Alvarez.

Apoi, Getafe a rămas și ea în 10 oameni în minutul 57, după ce Jaime Mata a primit al doilea cartonaș galben pentru o intervenție dură asupra lui Ronald Araujo, lăsând meciul deschis.

Robert Lewandowski, cel mai bun marcator al sezonului trecut din LaLiga, a fost și el aproape să înscrie cu o lovitură de cap, pe care Alvarez a reușit să o respingă de pe linia porții, în minutul 63.

Managerul Barcelonei, Xavi, a primit și el un cartonaș roșu în minutul 71, după proteste.

A existat și mai multă controversă în timpul adițional, când arbitrul Cesar Soto Grado nu a acordat ceea ce părea a fi un penalty pentru un fault asupra lui Araujo și, după ce i s-a cerut de către VAR să verifice, monitorul de pe teren a semnalat un henț anterior.

După un timp adițional care se apropia de 20 de minute și multe proteste, Barca a trebuit să se mulțumească cu un punct. Ultima dată când au reușit să câștige un meci din LaLiga la Coliseum Alfonso Perez a fost în 2019. De atunci, au avut trei remize 0-0 și o înfrângere cu 1-0 la Getafe.

"Arbitrul este cel care a permis ca lucrurile să escaladeze atât de mult, asta este ceea ce este", a declarat un Xavi vizibil frustrat la finalul partidei.

"I-am spus că a permis prea multe (faulturi) și de aceea m-a dat afară. Și nu văd un henț în ultimul minut de joc", a adăugat el referindu-se la verificarea VAR care a exclus un posibil penalty.

"De asemenea, este păcat că a acordat 20 de minute în timpul adițional. Ne facem de râs, este ridicol".

"Anul trecut am început la fel și uite cum am ajuns (campioni). Sunt fericit pentru că am jucat bine cu 10 oameni ... Am avut ocazii, dar nu am reușit să le fructificăm", a concluzionat Xavi.