Barcelona a trecut la limită de Osasuna. Vitor Roque a marcat primul său gol pentru catalani

Roque sărbătorește primul său gol pentru Barca
Roque sărbătorește primul său gol pentru BarcaAFP
Vitor Roque a marcat un prim gol decisiv în tricoul Barcelonei pentru a asigura o victorie cu 1-0 în fața lui Osasuna, rămasă în inferioritate, pe Estadi Olimpic Lluis Companys, urcând noua sa echipă pe locul trei în La Liga, în timp ce adversarii lor nu au reușit să marcheze pentru al patrulea meci direct în deplasare.

Barca a încercat să treacă peste înfrângerea șocantă de sâmbătă, 3-5 cu Villarreal, dar startul lor a fost departe de a fi ideal, Ferran Torres fiind nevoit să iasă accidentat în primele 10 minute. Prima ocazie a meciului a fost în favoarea gazdelor, dar Robert Lewandowski nu a putut decât să trimită cu capul în afara terenului lovitura liberă a lui Ilkay Gundogan, înainte ca jucătorul de 35 de ani să nu reușească să ajungă la centrarea lui Joao Cancelo.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Osasuna a reușit să-și țină sub control iluștrii adversari, Unai Garcia având o intervenție vitală pentru a-l opri pe Fermin Lopez, care a fost lansat de Pedri. Apoi, înlocuitorul nu a reușit să aplice lovitura decisivă la o minge superbă a lui Lamine Yamal, iar Jules Kounde a reluat cu capul peste poartă la cornerul lui Gundogan.

În ciuda faptului că Barca a dominat posesia, nu l-a testat serios pe portarul Osasunei, Aitor Fernandez, în prima repriză, deși imediat după pauză, Yamal ar fi trebuit să facă mai bine decât să tragă direct în portarul de 32 de ani, după o atingere eficientă a lui Lopez.

Gundogan a fost următorul jucător care a irosit o ocazie mare, nereușind să reia o altă centrare somptuoasă a lui Yamal, înainte ca Xavi să decidă să îl scoată pe Lopez și să-l introducă pe puștiul de 18 ani, Vitor Roque. Decizia a dat însă roade doar un minut mai târziu, când brazilianul a reluat cu capul la prima bară o centrare a lui Cancelo.

Golul lui Vitor Roque s-a dovedit a fi cel care a făcut diferența
Golul lui Vitor Roque s-a dovedit a fi cel care a făcut diferențaProfimedia

Problemele lui Osasuna s-au agravat rapid când Garcia a fost eliminat pentru un al doilea cartonaș galben. Yamal a părut apoi pregătit să dubleze avantajul blaugrana, dar după o cursă fulminantă, șutul său a fost prea aproape de Fernandez.

Los Rojillos nu au reușit să găsească egalarea și rămân pe locul 12, după ce și-au văzut încheiată seria de trei meciuri fără înfrângere în campionat. Barcelona, între timp, și-a consolidat controlul asupra unui loc în primele patru, în timp ce încearcă să își mențină în viață apărarea titlului.

Flashscore Omul meciului: Joao Cancelo (Barcelona)