Echipa care a cucerit Cupa Olandei pentru a 14-a oară

Feyenoord a cucerit Cupa Olandei pentru a 14-a oară
Feyenoord a cucerit Cupa Olandei pentru a 14-a oarăProfimedia
Echipa Feyenoord Rotterdam a cucerit pentru a 14-a oară Cupa Olandei la fotbal, învingând cu la limită, cu scorul de 1-0, formația NEC Nijmegen, în finala disputată duminică la Rotterdam, informează agenția Xinhua.

Meciul de pe stadionul De Kuip, la care au asistat 42.140 de spectatori, a fost decis de golul marcat în minutul 59 de brazilianul Igor Paixao. Nijmegen avut un gol anulat pe motiv de ofsaid, înscris în prima repriză de internaționalul surinamez Tjaronn Chery.

Feyenoord a evoluat în zece jucători din minutul 72, după ce gambianul Yankuba Minteh a primit al doilea cartonaş galben.

NEC Nijmegen nu profitat însă de superioritatea numerică, înclinându-se pentru cincea oară în istoria sa în finala Cupei Olandei, trofeu pe care nu a reuşit să-l câştige nici de această dată.