Liderul Olandei, primul eşec după 42 de meciuri

Nijmegen - PSV 3-1
Nijmegen - PSV 3-1AFP
Echipa PSV Eindhoven a suferit primul său eşec după 42 de meciuri în campionatul de fotbal al Olandei, 27 dintre ele în acest sezon, înclinându-se sâmbătă pe terenul formației NEC Nijmegen (scor 1-3).

PSV a deschis scorul prin Johan Bakayoko (20), însă gazdele au egalat în finalul primei reprize, în urma unui penalty transformat de Lasse Schone (43), iar apoi au mai înscris de două ori după pauză, prin Kodai Sano (49) şi Sylla Sow (63).

În ciuda acestei înfrângeri, prima în actuala ediție din Eredivise, venită după 23 de victorii şi 3 remize, PSV Eindhoven a rămas lider autoritar al clasamentului, cu un avans de zece puncte față Feyenoord Rotterdam, care va primi duminică vizita formației FC Utrecht.

Gruparea din Eindhoven, antrenată de Peter Bosz, speră să-şi treacă în palmares la finalul sezonului al 25-lea titlu de campioană a Olandei, primul după cel cucerit în ediția 2017-2018.

Până în prezent, doar Ajax Amsterdam a devenit campioană în Eredivisie fără să piardă niciun meci, în sezonul 1994-1995.