Recordul doborât de Mohamed Salah! Jucătorul a intrat în istoria echipei Liverpool

Liverpool - Sparta Praga 6-1
Liverpool - Sparta Praga 6-1Profimedia
Liverpool a reușit să se califice în sferturile de finală Europa League, după un scor general de 11-2 împotriva Sparta Praga.

În partida de pe Anfield, cormoranii aveau deja 4-0 în mai puțin de un sfert de oră și au stabilit un nou record european care data încă din 1971 și a fost stabilit de rivalii de la Chelsea: Liverpool este cea mai rapidă echipă care înscrie patru goluri într-un meci dintr-o competiție europeană majoră de la Chelsea în Cupa Cupelor UEFA în septembrie 1971 (minutul 13 vs. Jeunesse Hautcharage), potrivit Opta.

Până la pauză, Birmancevic a redus din diferență, însă în actul secund englezii și-au asigurat calificarea după ce a mai punctat de două ori, prin Szoboszlai și Gakpo.

Mohamed Salah a intrat în istoria echipei Liverpool

De altfel, nu este singurul record stabilit de trupa lui Klopp.

În minutul 10 al partidei de pe Anfield, egipteanul Salah a reușit să înscrie al treilea gol al lui Liverpool și a atins borna de 20 de reușite în acest sezon competițional.

Mai mult decât atât, acesta este cel de-al șaptelea sezon consecutiv în tricoul celor de la Liverpool când reușește să atingă o asemenea performanță.

Odată cu această realizare, Salah devine primul fotbalist din cei 131 de ani de istorie ai clubului din Marea Britanie care marchează 20 de goluri în șapte sezoane consecutive.