FA Cup: Tottenham, eliminată în ultimele minute de City / Trei partide se vor rejuca

Ake a adus victoria lui City în minutul 88
Ake a adus victoria lui City în minutul 88AFP
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate vineri seară în faza șaisprezecimilor din FA Cup.

Tottenham - Manchester City 0-1

Startul de partidă a fost unul energic pentru City, puștiul-minune Oscar Bobb înscriind încă din minutul 5. Reluările din camera VAR au arătat însă faptul că tânărul mijlocaș norvegian în vârstă de 20 de ani se afla în poziție afară din joc cu doar câțiva centrimetri.

Radu Drăgușin s-a aflat pe banca de rezerve și nu a fost introdus în teren de Ange Postecoglou.

În finalul partidei, City a ratat mari ocazii de a înscrie prin Bernardo Silva, Kevin De Bruyne și Jeremy Doku. În urma unui corner avea să vină și unica reușită a partidei. Olandezul Ake a trimis mingea în poartă în minutul 88, la o fază la care gazdele au reclamat un fault în atac comis de Ruben Dias asupra portarului Vicario.

După consultările VAR, centralul Paul Tierney a validat golul care o trimite astfel pe City în faza optimilor.

Trei partide se vor rejuca peste aproximativ 2 săptămâni

În celelalte trei partide din FA Cup s-au înregistrat tot rezultate de egalitate.

Pe Stamford Bridge, Chelsea și Aston Villa au încheiat tot cu o remiză albă, în condițiile în care trupa lui Unai Emery a avut un gol anulat în minutul 12, după ce reluările din camera VAR au arătat că marcatorul Douglas Luiz a atins balonul cu mâna.

Scor de 0-0 s-a înregistrat și pe Ashton Gate Stadium, acolo unde Bristol City, formație din Championship, a ținut-o în șah pe Nottingham Forest.

Cele mai multe goluri s-au marcat pe Hillsborough, acolo unde divizonarele secunde Sheffield Wednesday și Coventry au terminat la egalitate, scor 1-1.

Peste aproximativ 2 săptămâni, toate cele 4 partide se vor rejuca, de această dată pe terenul echipei care astăzi a fost oaspete.