Echipa lui Ionuț Radu, Bournemouth, a marcat 5 goluri într-o singură repriză în Cupa Angliei

Marcus Tavernier de la Bournemouth trece de Naughton și intră  în careu
Marcus Tavernier de la Bournemouth trece de Naughton și intră în careuProfimedia
Bournemouth a învins cu 5-0 pe Swansea, echipă din Championship, liga a 2-a din Anglia.

Bournemouth, echipa aflată în prezent pe locul 12 din Premier League, s-a întâlnit joi seara cu Swansea City, locul 16 din al doilea eșalon valoric din Anglia, într-o partidă contând pentru faza 16-imilor de finală în FA Cup - Cupa Angliei.

Meciul a fost tranșat încă din primul sfert de oră, când s-a făcut 3-0, iar scorul final, 5-0 a fost stabilit încă din prima repriză.

S-a marcat practic, în medie, un gol la 9 minute.

Românul Ionuț Radu a fost rezervă la acest joc.

În repriza a doua Bournemouth a mai ridicat piciorul de pe pedala de accelerație și nu a mai forțat.

Prima reușită a meciului de joi seara a venit în minutul 7 al întâlnirii. Lloyd Kelly a fost cel care a deschis scorul.

Trei minute mai târziu, în minutul 10, Alex Scott a majorat diferența la 2-0.

Până la primul sfert de oră al partidei, gazdele au mai marcat o dată. Luis Sinisterra a introdus și el mingea în plasă în minutul 14.

David Brooks a făcut 4-0 în minutul 35, iar Dominic Solanke a stabilit scorul primei reprize și scorul final al întâlnirii în minutul 44, 5-0.

În urma victoriei din această seară, Bournemouth a avansat în faza optimilor de finală din Cupa Angliei.