Un israelian cu cetățenie română a debutat în acest sezon de Europa League

Suf Podgoreanu a intrat în minutul 76
Suf Podgoreanu a intrat în minutul 76Profimedia
Maccabi Haifa a pierdut partida cu Villareal, scor 1-2, iar israelienii se află pe ultimul loc în grupă, cu un punct, în timp ce Villareal este pe locul doi, cu șase puncte.

Maccabi a deschis scorul în minutul 32, prin Abdoulaye Seck. Jucătorul a marcat cu capul primul său gol din UEL la jumătatea orei de joc și, după ce, inițial, a fost considerat offside, dar o verificare VAR a arătat că, de fapt, a fost în joc, iar israelienii au intrat cu avantaj la pauză.

În repriza a doua, israelianul cu cetățenie română, Suf Podgoreanu (21 de ani) a intrat pe teren pentru a consolida partea de ofensivă a gazdelor. Cu toate acestea, spaniolii au reușit să întoarcă scorul în repriza a doua, cu două goluri marcate în minutele 83 și 87 de Alex Baena și Alexander Sorloth.

Suf Podgoreanu a marcat partida cu numărul cinci din acest sezon, în toate competițiile. Jucătorul român cu cetățenie israeliană este cotat la 300.000 de euro, potrivit transfermarkt.com.

Podgoreanu a primit nota 6.1 pentru această partidă.