UEL: Sorescu și Racovițan rămân în cursă / Freiburg face scor cu Olympiakos / Succes Brighton

Deian Sorescu, titular pentru Rakow în succesul obținut pe terenul lui Sturm GrazProfimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate joi seară în runda a 5-a din grupele UEFA Europa League.

Șapte partide s-au derulat de la ora 19:45.

Sturm Graz - Rakow 0-1

Polonezii de la Rakow ”rămân” în viață după succesul obținut în Austria pe terenul lui Sturm Graz, unicul gol al partidei fiind marcat de Yeboah în minutul 81.

Deian Sorescu a fost titular, în vreme ce Racovițan a fost suspendat după cartonașul roșu primit în etapa trecută cu Sporting.

Cele trei puncte obține de Rakow îi permit formației pregătite de Szwarga să spere la prezența în primăvara Conference League. Chiar dacă este ultima în Grupa D, Rakow este la egalitate de puncte cu Sturm Graz, iar în ultima etapă polonezii vor primi vizita Atalantei.

În cealaltă partidă din grupă, duelul dintre Atalanta și Sporting, ambele calificate, s-a încheiat cu scorul de 1-1.

Grupa D
Grupa DFlashscore

Freiburg - Olympiakos 5-0

Freiburg a făcut spectacol și în fața grecilor de la Olympiakos, după ce în runda precedentă i-a învins cu același scor pe sârbii de la TSC.

Cu toate astea, nemții sunt pe locul 2 în Grupa A, englezii de la West Ham fiind avantajați de rezultatele din meciurile directe. Trupa lui Moyes a obținut în ultimele minute victoria în deplasarea de la TSC.

Grupa A
Grupa AFlashscore

AEK Athena - Brighton 0-1

Brighton ocupă poziția de lider în Grupa B, după victoria la limită obținută în Grecia. Succesul i-a asigurat trupei lui De Zerbi și prezența în fazele eliminatorii ale competiției.

Unicul gol a venit în urma unui penalty transformat în minutul 55 de Joao Pedro.

Lupta rămâne în continuare una strânsă în această grupă.