UEL: Villarreal, aproape de remontada cu OM / Freiburg pierde la scor / AC Milan câștigă în Cehia

Rezultatele serii în UEFA Europa League
Rezultatele serii în UEFA Europa League Profimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate joi seară (14 martie) în manșa decisivă din optimile UEFA Europa League.

Patru partide s-au disputat de la orele 19:45:

West Ham - Freiburg 5-0 (rezultat tur: 0-1)

O adevărată lecție de fotbal le-a fost administrată celor de la Freiburg, care erau încrezători după ce în Germania câștigaseră cu 1-0.

Paqueta, Bowen, Cresswell și Kudus, cu o dublă, au rezolvat soarta calificării pentru ciocănari.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

Slavia Praga - AC Milan 1-3 (rezultat tur: 2-4)

Un duel care a început energic și care a avut în prim-plan multe evenimente în primele 20 de minute: portarul Maignan a intervenit salvator și a fost schimbat cu Sportiello după ce a suferit o accidentare, în vreme ce Slavia a rămas din nou în 10 oameni, la fel ca și în meciul tur, de această dată chiar căpitanul Holes fiind eliminat pentru o intrare imprudentă.

Această eliminare i-a costat destul de mult pe cehi, Pulisic, Loftus-Cheek și Rafa Leao făcând 3-0 încă din finalul primei părți.

Asemănător cu partida tur, praghezii au înscris și de această dată în 10 oameni împotriva Milanului: Jurasek a marcat golul de onoare pentru Slavia în minutul 85.

Stats

Villarreal - Marseille 3-1 (rezultat tur: 0-4)

Am fost destul de aproape să asistăm la o altă revenire de zile mari, după ce în Conference League PAOK a răsturnat rezultatul din tur cu Dinamo Zagreb, trupa lui Lucescu Jr calificându-se în sferturile de finală ale competiției.

Marcelino, antrenorul submarinului galben, a sperat până în ultimul moment că elevii săi au puterea de a trimite partida în prelungiri, tabela arătând scorul de 3-0 în minutul 86, după golurile semnate de Capoue, Sorloth și Mosquera.

Din nefericire pentru spanioli, un gol înscris în prelungiri de Clauss a rupt orice speranță, francezii de la OM fiind cei care s-au bucurat la fluierul final de calificare.

Stats

În cealaltă partidă care a început de la orele 19:45, portughezii de la Benfica au obținut calificarea în Scoția, acolo unde au învins-o la limită pe Rangers, scor 1-0 (3-2 la general).