Mourinho critică "abordarea superficială" a Romei după remiza cu Servette

Punctul obținut lasă Roma pe locul doi în Grupa G, la două puncte în spatele Slavia PragaReuters
Managerul echipei AS Roma, Jose Mourinho, a declarat că unii dintre jucătorii săi au adoptat o "abordare superficială" în meciul de joi din Europa League cu Servette, de la Geneva, după ce gazdele au revenit în repriza a doua pentru a obține o remiză de 1-1.

Echipa lui Mourinho a preluat conducerea în prima repriză prin Romelu Lukaku, dar Servette a egalat la scurt timp după pauză prin Chris Bedia.

Cu acest punct, Roma rămâne pe locul doi în Grupa G, la două puncte în spatele Slavia Praga.

"Chiar nu înțeleg. Am jucat 150 de meciuri în Liga Campionilor care sunt mult mai "importante" decât acesta, iar motivația mea pentru aceste meciuri este foarte mare", a declarat Mourinho.

"Se pare că unii oameni care nu au multă experiență europeană joacă aceste meciuri oarecum superficial.

"Întotdeauna sunt aceiași băieți care rămân concentrați timp de 90 de minute și nu trebuie să îi numesc. Apoi, sunt oameni care au o abordare puțin superficială în acest tip de meci.

"Este păcat că nu am avut o cameră de luat vederi în vestiar la pauză. Îi avertizez în privința ieșirii în repriza a doua împotriva unei echipe care pierde cu 1-0 acasă.

"Am luat prea ușor acel moment al meciului", a adăugat fostul antrenor de la Chelsea, Manchester United și Real Madrid.

În cazul în care Roma termină pe locul doi în grupă, va merge la baraj împotriva unei echipe care coboară din Liga Campionilor pentru un loc în optimi de  finală.

"Nu cred că a fi în play-off este un dezastru", a spus Mourinho.

"Evident că va fi dificil, dar este și motivant... vom avea o altă mare seară europeană cu un Olimpico plin".

Roma va găzdui ultima echipă de pe ultimul loc, Sheriff Tiraspol, pe 14 decembrie, în ultimul meci din grupă, în timp ce a treia clasată, Servette, va vizita Praga înainte de a coborî în Liga Conferințelor Europa.