Liverpool întoarce după pauză rezultatul / Victorie grea pentru AS Roma în MoldovaProfimedia
Liverpool, AS Roma, Bayer Leverkusen, Panathinaikos, Quarab, Rennes și Slavia Praga au debutat cu o victorie în grupele Europa League. Singurul rezultat de egalitate, în meciurile începute la ora 19:45, a fost între Royal Union și Toulouse.

Lask - Liverpool 1-3

Revenită în Europa League pentru prima dată de la înfrângerea în fața Sevillei din finala din 2016, Liverpool a călătorit în Austria plină de încredere după un început superb de sezon intern. Cu toate acestea, meciul împotriva lui LASK promitea să fie un test dur și gazdele au fost cele care au preluat conducerea, în mod surprinzător, în minutul 14.

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

Cormoranii au reușit să întoarcă rezultatul în repriza secundă, prin golurile marcate de Darwin Nunez, Luis Diaz și Salah. Liverpool își extinde astfel recordul de invincibilitate la 17 meciuri (V12, E5).

Clasament Grupa E
Clasament Grupa EFlashscore

Sheriff Tiraspol - AS Roma 1-2

Calificată în faza grupelor Europa League pentru al doilea sezon consecutiv, Sheriff s-a dovedit o adversară încăpățânată. În timp ce Roma s-a bucurat de posesie, moldovenii s-au mulțumit să stea în spate și să încerce să înscrie pe contre. A fost o abordare care aproape a dat roade însă în cele din urmă romanii s-au impus grație golurilor marcate de Paredes și Lukaku.

Atacantul belgian a ajuns astfel la al 12 meci consecutiv din Europa League în care marchează. Această serie datează din luna noiembrie a anului 2014.