Record istoric și o nouă seară magică pentru Leverkusen, care ajunge în finală cu Atalanta

Rezultatele serii în Europa League
Rezultatele serii în Europa LeagueAFP
Joi seară (9 mai) s-au stabilit finalistele Europa League care se vor întâlni la Dublin pe 22 mai. Leverkusen a egalat-o pe AS Roma în prelungiri, italienii având 2-0 din minutul 66, în vreme ce Atalanta a trecut fără mari emoții de Marseille, francezii pierzând la Bergamo la scor de neprezentare.

Bayer Leverkusen - AS Roma 2-2 (rezultat tur: 2-0)

Trupa lui Xabi Alonso stabilește un record istoric: neînvinsă în acest sezon, Leverkusen și-a extins seria de invincibilitate la 49 de meciuri - cea mai lungă din istoria fotbalului european. Nemții au doborât așadar performanța reușită de Benfica lui Eusebio, care între 1963 și 1965 a fost neînvinsă 48 de partide.

Germanii vor juca în finala de la Dublin în compania unei alte echipe din Italia, Atalanta.

Lukaku a dat primul semnal la poarta cehului Kovar încă din debutul partidei. Replica nemților a venit prin Palacios, al cărui șut a fost interceptat de Svilar.

A venit apoi rândul lui Kovar să intervină la execuția lui Pellegrini.

După o jumătate de oră de joc, Palacios a nimerit stâlpul porții lui Svilar, în vreme ce Frimpong a fost refuzat de portarul sârb al italienilor.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

În evidență au ieșit și intrările dure și tensiunile dintre jucătorii celor două echipe, centralul Danny Makkelie arătând în total nu mai puțin de 5 cartonașe galbene doar în prima repriză.

Tabela avea să fie schimbată în cele din urmă cu doar 4 minute înainte de finalul primei părți, după ce Jonathan Tah a comis fault în interiorul careului, ceea ce l-a făcut pe centralul Makkelie să arate punctul cu var.

Din 11 metri, Leandro Paredes a tras pe centru și i-a dus în avantaj pe italienii lui Danielle De Rossi.

Duelul portarilor a continuat și în partea secundă. Pe rând, Kovar și Svilar s-au opus execuțiilor venite din partea lui Cristante, respectiv Hofmann.

În cele din urmă, primul goalkeeper care avea să cedeze a fost tot Kovar, care a fost din nou învins din penalty de același Paredes, la o fază la care VAR-ul a intervenit și a acordat o nouă lovitură de pedeapsă pentru Roma după un hands în careu comis de Hlozek.

Partida părea că merge în prelungiri, însă o deviere nefericită a lui Mancini (83) a făcut ca nemții, deși conduși, să intre din nou în avantaj în drumul către finală.

Așa cum ne-am obișnuit deja pe parcusul acestui sezon, golul egalizator al nemților a venit în ultimul minut al prelungirilor, autor fiind Stanisic.

Echipele de startFlashscore

Atalanta - Marseille 3-0 (rezultat tur: 1-1)

Italienii au semnat cele mai mari ocazii după primele 25 de minute. Șanse notabile de a înscrie au avut Scamacca și De Ketelaere. Primul a fost refuzat de bara transversală, în vreme ce o nouă reluare cu capul, de această dată a mijlocașului belgian, a fost respinsă de portarul Lopez.

În cele din urmă, golul avea să vină după o fază pe cont propriu reușită de Ademola Lookman, extrema nigeriană având și ceva șansă după ce șutul său a fost ușor deviat de Gigot și s-a oprit în poarta lui Lopez.

Portarul spaniol al celor de la Marseille și-a menținut echipa în joc după ce a avut o nouă intervenție salvatoare după o pătrundere a lui De Ketelaere.

Stats

În debutul părții secunde, bergamascii au reușit un gol de toată frumusețea în urma unei combinații între Lookman și Matteo Ruggeri, tânărul italian în vârstă de 21 de ani învingându-l cu un șut superb pe Lopez, contorizând totodată cel de-al doilea său gol din acest sezon în toate competițiile.

Din fază fixă, Veretout a fost aproape să înscrie și el spectaculos în poarta lui Musso, goalkeeperul argentinian rămânând surprins atunci când balonul s-a oprit în bara transversală.

În prelungirile partidei, un contraatac al bergamascilor a dus la golul 3, marcat de El Bilal Toure. Trupa lui Gasperini reușește așadar o performanță istorică, fiind pentru prima dată în istorie când Atalanta ajunge într-o finală europeană, acolo unde italienii o vor înfrunta pe Leverkusen.