Leverkusen intră definitiv în istorie! Germanii au doborât recordul de invincibilitate în Europa

Leverkusen sărbătorește calificarea în semifinalele Europa League
Leverkusen sărbătorește calificarea în semifinalele Europa LeagueProfimedia
Bayer Leverkusen s-a calificat în semifinalele Europa League după 1-1 în deplasare cu West Ham United și va juca o reeditare a semifinalei de anul trecut contra Romei.

Ciocănarii” au fost foarte aproape de a încheia seria de partide fără înfrângere a ”aspirinelor”.

West Ham United fusese învinsă de Bayer Leverkusen în tur cu 2-0, iar acum spera la o întoarcere a rezultatului.

Michail Antonio a reușit deschiderea scorului rapid, în minutul 13, din pasa lui Bowen.

Se părea că norocul lui Bayer se sfârșește, mai ales că londonezii au avut câteva ocazii de a face 2-0 și a egala scorul la general, însă acest lucru nu s-a întâmplat.

Într-un stil devenit deja caracteristic, Leverkusen a arătat că nu cedează niciodată și a egalat pe final prin Jeremie Frimpong, rezolvând soarta calificării.

Invincibilii all-time ai Europei

Cu egalul contra lui West Ham și calificarea în semifinalele Europa League, acolo unde urmează să dea piept cu AS Roma, elevii lui Xabi Alonso au ajuns la 44 de meciuri fără înfrângere.

Bayer a stabilit astfel un nou record, devenind echipa din "Top 5 Campionate" cu cea mai lungă serie de meciuri fără înfrângere.

Recordul era deținut de Juventus Torino, care a reușit performanța de a nu încasa vreo înfrângere între 2011 și 2012. Seria lui Juve a fost însă de numai 43 de partide fără înfrângere.

"Trebuie să fim foarte mândri de ceea ce am realizat aici", a declarat mijlocașul Granit Xhaka (31 de ani) la RTL.

"Nu ne-am descurcat bine în prima repriză, dar important este că am rămas concentrați. Asta arată caracterul, mentalitatea, faptul că jucăm o a doua repriză atât de perfectă după o repriză slabă".

Semifinala va fi acum o revanșă împotriva rivalilor din campionat ai lui Juve, AS Roma.

Este practic o reeditare a semifinalei de anul trecut din Europa League: romanii, care au învins-o acum pe Milan, au eliminat-o pe Bayer Leverkusen în semifinalele sezonului 2022-2023.