În 10 oameni, Slavia înscrie două eurogoluri cu Milan / Villarreal pierde la scor cu Marseille

Rezultatele serii în Europa League
Rezultatele serii în Europa LeagueProfimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate joi seară (7 martie) în prima manșă din optimile de finală Europa League.

Patru partide s-au desfășurat de la orele 22:00, în total 15 goluri fiind contorizate.

AC Milan - Slavia Praga 4-2

Un duel extrem de frumos și o putere incredibilă arătată de cehii de la Slavia Praga, despre care putem spune că a înregistrat o înfrângere ”onorabilă” pe San Siro.

În contextul în care au evoluat în 10 oameni încă din minutul 26, după eliminarea lui Diouf, elevii lui Jindrich Trpisovsky au dat mari emoții adversarilor, reușind să înscrie două eurogoluri în poarta lui Maignan.

Milan a profitat destul de repede de avantajul numeric din teren și a deschis scorul prin Giroud, după o centrare a lui Rafa Leao.

La distanță de numai două minute, Doudera a adus egalarea cu un voleu de senzație în urma unei lovituri de la colțul terenului.

Până la pauză, gazdele au trecut în avantaj, reușind să marcheze de două ori, prin Reijnders (min 44) și Loftus-Cheek (min 45+1).

Părea că totul este sub control pentru formația lui Stefano Pioli în actul secund, Rossonerii având de îndeplinit simpla formalitate de a păstra rezultatul de pe tabelă.

Un adevărat șoc avea să vină în minutul 68, când slovacul Schranz l-a învins și el pe Maignan cu un gol de toată frumusețea.

Cu 5 minute înainte de finalul timpului regulamentar, Pulisic a adus liniștea pe San Siro, americanul reușind să înscrie în urma unei faze superbe pe cont propriu semnată de Rafa Leao.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Marseille - Villarreal 4-0

Plecat cu mare scandal de la Marseille la data de 20 septembrie 2023, tehnicianul spaniol Marcelino a revenit pe Stade Vélodrome, de data aceasta în calitate de antrenor al celor de la Villarreal.

Nu a fost însă cu noroc pentru submarinul galben, francezii dominând destul de clar duelul la toate capitolele.

Victoria gazdelor a fost asigurată încă din prima repriză, când Veretout a modificat tabela în minutul 23.

După 5 minute, Mosquera a trimis balonul în propria poartă, pentru ca Aubameyang să stabilească din penalty scorul de 3-0 pentru Marseille la pauză.

Lucrurile au stat rău pentru spanioli și în actul secund. Aubameyang a reușit dubla, în vreme ce Alberto Moreno i-a lăsat pe cei de la Villarreal în 10 oameni din minutul 62.

Statistici

Benfica - Rangers 2-2

Au fost emoții mari în această primă manșă pentru Benfica, portughezii fiind de două ori conduși pe Estádio da Luz de Rangers.

Scoțienii au punctat de două ori în prima repriză, prin Lawrence (min 7) și Sterling (min 45+5), veteranul Di Maria fiind cel care a ieșit la rampă pentru gazde.

Argentinianul a transformat un penalty în min 45+2, pentru ca în repriza secundă să forțeze un autogol de neînțeles contorizat de fundașul Goldson.

Statistici

În cealaltă partidă a serii, Freiburg a învins-o la limită pe West Ham, scor 1-0, unica reușită fiind contorizată în minutul 81 de austriacul Gregoritsch.