Mari emoții pentru Leverkusen / Roma face instrucție cu Brighton / Liverpool câștigă în Cehia

Rezultatele serii în Europa League
Rezultatele serii în Europa LeagueProfimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate joi seară (7 martie) în prima manșă din optimile de finală Europa League.

Trei partide s-au desfășurat de la orele 19:45, în total 14 goluri fiind contorizate la capătul unor dueluri spectaculoase.

Qarabag - Bayer Leverkusen 2-2

A treia oară a fost cu noroc pentru Qarabag, azerii întâlnind din nou nemții lui Xabi Alonso în acest sezon european. După ce în faza grupelor Bayer a obținut două victorii, 5-1, respectiv 1-0, Qarabag, venită din play-off, a fost la un pas să își i revanșa într-un moment mult mai important al competiției.

Lider în Bundesliga, Bayer a fost pe cale să oprească joi seară seria fulminantă de 34 de partide fără înfrângere în toate competițiile.

În prima repriză, azerii conduceau deja cu 2-0 la pauză după reușitele semnate de Benzia (min 26) și Juninho (min 45+2).

În actul secund, Florian Wirtz a redus din diferență pentru nemți în minutul 70, pentru ca cehul Patrick Schick, introdus în locul lui Borja Iglesias în min 80, să stabilească scorul final în prelungiri (min 90+2), după o centrare perfectă venită de la Andrich.

Returul de peste o săptămână din Germania se anunță a fi unul extrem de intens.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

AS Roma - Brighton 4-0

Instrucție! Termenul care descrie cel mai bine ceea ce s-a întâmplat pe Stadio Olimpico, acolo unde trupa lui Roberto De Zerbi nu a avut replică în fața Romei, care arată o formă spectaculoasă în mandatul lui Daniele De Rossi.

Se poate spune totodată și faptul că am avut un duel între doi tehnicieni italieni, câștigat cu briou de De Rossi.

Câte două goluri pe repriză o fac pe AS Roma să plece cu prima șansă din această dublă.

Dybala și-a continuat forma excelentă și a deschis scorul în minutul 13, pentru ca Lukaku să facă 2-0 înainte de pauză.

În partea secundă, Mancini și Cristante au asigurat victoria romanilor.

Statistici

Sparta Praga - Liverpool 1-5

Copiii lui Jurgen Klopp continuă să facă furori, fiind ghidați în teren de liderii Mac Allister și Darwin Nunez.

Mac Allister a deschis tabela din penalty în minutul 6, pentru ca Nunez să reușească o dublă (min 25 și 45+3).

Cehii de la Sparta Praga au început energic în repriza a doua, forțându-l pe tânărul Conor Bradley să înscrie în proprie poartă în minutul 46.

Alți doi ”veterani” s-au implicat apoi decisiv în victoria lui Liverpool: Diaz, în minutul 53, și ungurul Szoboszlai (min 90+4) au stabilit scorul final al partidei.