EL: Bayer, Sevilla, Juventus și Roma, calificate în semifinale. Rezultate, note și statistici

Juventus ajunge în semifinalele Europa League, după 1-1 în manșa retur cu SportingAFP
Bayer Leverkusen, Juventus și Sevilla sunt echipele calificate în semifinalele Europa League. Flashscore vă prezintă notele acordate protagoniștilor care au participat la duelurile europene de joi seara.

Royale Union SG - Bayer Leverkusen 1-4

Bayer 04 Leverkusen a spulberat visele micuței echipe belgiene Royale Union Saint-Gilloise și s-a impus cu 4-1 în manșa secundă a sferturilor de finală, trimițând ”Die Werkself” în prima semifinală europeană din ultimii 22 de ani.

Statistici
StatisticiFlashscore

Diaby a marcat cel mai rapid gol din această seară europeană. În minutul 2, Bayer conducea deja cu 1-0.

Notele acordate de Flashscore
Notele acordate de FlashscoreFlashscore

Omul meciului: Mitchel Bakker (Bayer Leverkusen)

Sporting - Juventus 1-1

Juventus a ajuns în prima sa semifinală europeană din ultimii șase ani, după ce a remizat 1-1 cu Sporting Lisabona pe Estádio José Alvalade, câștigând cu 2-1 la general. O nouă veste excelentă, după ce cu doar câteva ore înainte de startul partidei conducerea italiană și-a văzut anulată provizoriu scăderea de 15 puncte din Serie A.

Statistici

Omul meciului: Manuel Ugarte (Sporting Lisbon)

Juventus va întâlni Sevilla în semifinale.

AS Roma - Feyenoord 4-1

Singura partidă din Europa League în care am avut parte de două reprize suplimentare, după ce în primele 90 de minute scorul arăta 2-1 pentru echipa lui Mourinho și 3-3 la general.

În prima repriză de prelungiri, italienii s-au desprins și au marcat de două ori, prin El Shaarawy, care a reușit o dublă, și Pellegrini, totodată pasatorul decisiv la golul lui Dybala din minutul 89, în urma căruia AS Roma a supraviețuit miraculos și a trimis meciul în extra time.

Statistici

În ultimele minute de joc, Feyenoord a rămas în 10 oameni, după ce Gimenez a văzut cartonașul roșu.

Omul meciului: Paulo Dybala (AS Roma)

Roma va întâlni Bayer Leverkusen în semifinale.