Cinci jucători de la Atalanta care i-ar putea pune probleme lui Liverpool în Europa League

Teun Koopmeiners a strălucit pentru Atalanta în acest sezon
Teun Koopmeiners a strălucit pentru Atalanta în acest sezonProfimedia
Liverpool se află în continuare în cursa pentru un nou trofeu european în ultimul an de mandat al lui Jurgen Klopp, ”cormoranii” urmând să o înfrunte pe Atalanta în sferturile de finală ale Europa League.

Pe hârtie, ar trebui să fie un meci destul de simplu pentru Liverpool, cu adversarii lor care se află pe locul șase în Serie A și care au câștigat doar de două ori în ultimele nouă meciuri în toate competițiile.

În ciuda acestui fapt, Atalanta are câțiva jucători care ar putea cauza probleme echipei lui Klopp și care vor putea realiza o potențială surpriză.

Italienii au terminat neînvinși în faza grupelor și au trecut de Sporting, Sturm Graz și Rakow în drumul lor spre fazele eliminatorii.

Apoi au înfruntat-o din nou pe Sporting în primul tur eliminator, câștigând cu 3-2 în două manșe.

În cele 28 de meciuri din Europa League, Atalanta a pierdut doar de trei ori.

De la foști jucători din Premier League la viitoarele vedete despre care se spune că sunt curtate de echipe din Anglia, Flashscore a ales cinci oameni care ar putea amenința Liverpool în sferturile de finală ale Europa League.

Ademola Lookman

Fostul atacant al lui Leicester, Fulham și Everton, Ademola Lookman (26 de ani) este unul dintre cei mai interesanți atacanți ai Atalantei.

Nigerianul a marcat nouă goluri în toate competițiile (opt în campionat, unul în Europa), oferind și patru pase de gol.

Fanii din Premier League și-l vor aminti cel mai bine pe Lookman pentru încercarea sa oribilă de a obține un penalty panenka pentru Fulham în 2020, dar atacantul a crescut exponențial de atunci și s-a maturizat și a devenit o amenințare reală.

Jucând fie ca atacant, fie chiar în spatele unui alt atacant, Lookman va avea o seară dificilă împotriva lui Virgil van Dijk - dar ar putea găsi o pâine de mâncat pe stânga (unde a apărut adesea în Anglia) împotriva unui Conor Bradley neexperimentat.

Statisticile lui Lookman în ultimii doi ani
Statisticile lui Lookman în ultimii doi aniFlashscore

Teun Koopmeiners

Teun Koopmeiners (26 de ani) a fost legat în trecut de o mutare la Liverpool, mijlocașul olandez impresionând în cei trei ani petrecuți la Atalanta, de când a venit de la AZ Alkmaar în 2021.

Deși este capabil să joace în adâncime sau în centrul terenului, Koopmeiners este cel mai bine utilizat ca mijlocaș ofensiv - după cum o arată cele 11 goluri pe care le-a marcat în Serie A în acest sezon, cele mai multe dintre toți jucătorii Atalantei.

În cele trei sezoane petrecute în Italia, mijlocașul a înscris de 25 de ori și a oferit nouă pase decisive, având o medie de 7,2 puncte în ultimii doi ani.

Koopmeiners are multe abilități și ar putea avea o dispută excelentă cu Wataru Endo joi seara.

Gianluca Scamacca

Deși Gianluca Scamacca (25 de ani) nu este titular în fiecare meci - a completat 90 de minute doar o singură dată în acest sezon - atacantul se află într-o formă bună în drum spre sferturile de finală, având patru goluri în ultimele șase meciuri.

Perioada petrecută la West Ham a fost sub așteptări, dar Scamacca își revine încet-încet pe drumul cel bun în Italia și a fost crucial pentru Atalanta în Europa League, el marcând un gol în dubla manșă a confruntării din optimi cu Sporting.

Este posibil ca atacantul să nu fie titular pe Anfield, dar este o rotiță importantă a unei unități puternice de atac și ar putea fi util de pe bancă mai târziu în meci.

Ederson

Mijlocașul brazilian Ederson (24 de ani) a fost recent legat de o mutare în Premier League la Newcastle, după ce a progresat major la Atalanta în ultimii doi ani.

Deși nu este la fel de benefic în atac ca Koopmeiners, Ederson oferă o bază solidă de la care se poate construi la mijloc și este un membru de încredere al mijlocului echipei italiene.

El a fost titular în toate meciurile Atalantei din acest sezon, cu excepția a șase, deși este adesea schimbat cu Martin de Roon și Mario Pasalic.

Dacă i se va da șansa pe Anfield, Ederson ar putea avea de înfruntat jucători precum Alexis Mac Allister și Dominik Szoboszlai - dar va fi o ocazie bună de a se remarca pentru o potențială mutare în Anglia în viitor.

Evoluția lui Ederson în ultimii cinci ani
Evoluția lui Ederson în ultimii cinci aniFlashscore

Aleksey Miranchuk

Nu se știe dacă Aleksey Miranchuk (28 de ani) va începe sferturile de finală, rusul intrând și ieșind din echipa Atalantei în acest sezon, dar două performanțe de top în turul 16-imilor de finală i-ar putea oferi șansa de a impresiona împotriva lui Liverpool.

Miranchuk a fost autorul singurului gol al italienilor în prima manșă cu Sporting și a fost jucătorul meciului în partea a doua, cu un assist la golul victorios al lui Scamacca, care a asigurat un loc în sferturile de finală.

Miranchuk a fost un jucător de top atunci când a fost solicitat în Europa, iar o seară pe Anfield i-ar putea oferi o platformă pentru a străluci din nou - probabil pe aripa dreaptă, împotriva lui Andy Robertson sau Joe Gomez.