UEL: Ajax revine de la 2-0 în minutul 90 / Betis pierde pe teren propriu / Gent, eșec în Ungaria

Ajax a reușit o revenire spectaculoasă în prelungiri cu Bodo/Glimt
Ajax a reușit o revenire spectaculoasă în prelungiri cu Bodo/GlimtAFP
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate joi seară în play-off-ul pentru un loc în optimile UEFA Conference League.

Reamintim faptul că aceste dueluri se desfășoară în format tur-retur și aliniază la start o echipă care a încheiat pe locul 3 în grupele Europa League, și o formație care a terminat pe locul 2 în grupa sa din Conference League. Echipa câștigătoare din aceste două manșe va disputa ulterior duelul din optimile Conference League.

Ajax - Bodo/Glimt 2-2

Cu Jordan Henderson revenit în Europa, mijlocașul francez părăsindu-i pe saudiții de la Al Ettifaq pentru a se alătura lui Ajax, olandezii, veniți din Europa League, au avut un meci extrem de dificil în compania norvegienilor de la Bodo/Glimt.

Oaspeții au venit extrem de montați pe Johan Cruijff Arena, acolo unde au preluat conducerea încă din minutul 16, prin Gronbaek, norvegienii intrând cu avantaj la cabine.

La mijlocul reprizei secunde, același Gronbaek a reușit dubla, într-o seară ce se anunța a fi de coșmar pentru trupa lui John van 't Schip.

În minutul 90, tabela arăta în continuare scorul de 2-0 în favoarea oaspeților. Un factor cheie avea însă să schimbe total soarta unei partide ce părea pierdută de Ajax.

Norvegienii au rămas în 10 oameni după eliminarea lui Bjortuft, introdus în teren de numai 15 minute.

De aici avea să vină și comeback-ul spectaculos al olandezilor. Mai întâi, van den Boomen a transformat din penalty, în vreme ce căpitanul Berghuis să înscrie golul egalizator în minutul 90+7. Practic, de numai 6 minute au avut nevoie olandezii pentru a reveni în joc.

Betis - Dinamo Zagreb 0-1

Presiunea este cu siguranță una mare pe umerii spaniolilor, după ce croații de la Dinamo Zagreb au reușit să se impună pe Estadio Benito Villamarín și pornesc astfel cu prima șansă la calificarea în optimi.

Unicul gol al meciului a fost semnat de Petkovic din penalty, în minutul 76.

Maccabi Haifa - Gent 1-0

Partida s-a disputat pe Bozsik József Stadion din Budapesta, Ungaria, având în vedere conflictul armat ce are loc în această perioadă în Israel.

Terenul maghiar pare să le fi purtat noroc celor de la Maccabi Haifa, care au câștigat manșa tur grație golului marcat de Pierrot în minutul 65, la care a contribuit decisiv și Suf Podgoreanu, un fotbalist israelian cu origini românești.

În cealaltă partidă din play-off, elvețienii de la Servette și bulgarii de la Ludogorets au încheiat cu o remiză albă.

Meciurile retur vor avea loc peste o săptămână.