UECL: Victorie dramatică pentru Lucescu Jr / Succese și pentru fostele adversare ale echipelor românești

Răzvan Lucescu în timpul meciului de la Aberdeen
Răzvan Lucescu în timpul meciului de la AberdeenProfimedia
PAOK Salonic a revenit de la 0-2 și a evitat prima înfrângere în grupele Conference League din acest sezon. Echipa pregătită de Răzvan Lucescu a câștigat cu 3-2 pe terenul scoțienilor de la Aberdeen.

Aberdeen - PAOK Salonic 3-2

Formația din Grecia a mers în Scoția din postura de lider al grupei G, având două victorii după primele două runde. Dar, chiar dacă a dominat din punct de vedere statistic, echipa lui Lucescu Jr. a primit două goluri la scurt timp după pauză și a fost nevoită să înceapă o cursă de urmărire, pe care a finalizat-o în cele din urmă cu succes.

Mai întâi, golul lui Despodov din minutul 73 a reaprins speranțele grecilor că nu vor pleca cu mâna goală de la Aberdeen, pentru ca Vierinha să restabilească egalitatea cu șase minute înainte de finalul timpului regulamentar.

Drama a ajuns la apogeu în minutele de prelungire ale partidei, când formația elenă a beneficiat de un penalty, transformat de Schwab.

PAOK își păstrează fotoliul de lider, fiind urmată de Eintracht Frankfurt, care a repurtat o victorie categorică cu sârbii de la Cukaricki, 6-0.

Bodo/Glimt - Beșiktaș 3-1

Fosta adversară a celor de la Sepsi OSK le-a administrat o corecție turcilor de la Beșiktaș, pe care i-a învins pe teren propriu.

Norvegienii au preluat conducerea încă din prima repriză, alte două goluri asigurând un avantaj confortabil pe tabelă. Reușita turcilor din minutele de prelungire a contat doar pentru golaveraj.

Bodo/Glimt urcă astfel pe locul doi, în timp ce Beșiktaș este codașa grupei.

Victorie și pentru cealaltă fostă adversară a echipelor românești din preliminariile cupelor europene. Călăii FCSB-ului, Nordsjelland, au învins cu 2-0 la Trnava și au luat o serioasă opțiune de calificare în fazele eliminatorii.