UECL: Lucescu o duce pe PAOK în primăvara europeană / Beșiktaș, învinsă acasă de Bodo/Glimt

PAOK și Aberdeen au încheiat la egalitate, 2-2 în Grupa G
PAOK și Aberdeen au încheiat la egalitate, 2-2 în Grupa GProfimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate joi seară în grupele UEFA Conference League:

În acest moment, există două formații care și-au asigurat matematic calificarea în fazele eliminatorii ale UEFA Conference League: grecii de la PAOK și cehii de la Plzen.

PAOK - Aberdeen 2-2

Condusă de Răzvan Lucescu, PAOK este lider în Grupa G, cu 10 puncte acumulate după primele 4 etape, ceea ce înseamnă că grecii merg 100% în faza optimilor de finală.

Nu a fost deloc un meci ușor pentru gazde, întrucât după primul sfert de oră conduceau cu 1-0 după golul lui Duk.

Veteranul Taison a adus egalarea până la pauză, în vreme ce în partea secundă PAOK a condus pentru prima dată după golul lui Samatta din minutul 67.

Trei minute mai târziu însă, oaspeții au restabilit din nou egalitatea pe tabelă prin McGrath.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Beșiktaș - Bodo/Glimt 1-2

Formația antrenorului croat Hari Vukas este de nerecunoscut în Europa, acolo unde Beșiktaș este pe ultimul loc în Grupa D, cu un singur punct adunat după 4 runde.

Turcii sunt condamnați să câștige ultimele 2 dueluri dacă vor să spere la calificare.

Statistici

Plzen - Dinamo Zagreb 1-0

Cehii de la Plzen sunt și ei calificați în optimi, după ce au defilat în primele 4 runde din Grupa C, acolo au obținut victorii pe linie. Unicul gol al partidei cu Zagreb a fost marcat de Chory din penalty, în minutul 35 al întâlnirii.