UECL: Prima victorie feroeză în grupe / Aston Villa defilează / Lille se salvează pe final

John McGinn (Aston Villa) sărbătorește marcarea unui gol
John McGinn (Aston Villa) sărbătorește marcarea unui golAFP
Primele partide din runda a treia a grupelor Conference League s-au desfășurat joi seara, de la ora 19.45. Iată rezultatele consemnate

Klaksvik - Olimpija Ljubljana 3-0 / Lille - Slovan Bratislava 2-1

După ce a obținut în premieră pentru o echipă feroeză calificarea în grupele unei competiții europene, Klaksvik a obținut și prima sa victorie în această fază a competiției, învingându-i la scor de neprezentare pe slovenii de la Olimpjia Ljubljana.

Cu această victorie au acumulat 4 puncte și s-au apropiat la două lungimi de Slovan Bratislava, ocupanta locului secund, care a pierdut greu cu 1-2 pe terenul lui Lille.

Slovacii au deschis scorul în prima repriză, dar Lille a întors în partea a doua, marcând golul victoriei cu opt minute înainte de expirarea timpului regulamentar.

Francezii conduc grupa cu 7 puncte.

Alkmaar - Aston Villa 1-4

Aston Villa și-a continuat forma bună din Premier League și în cupele europene. După victoria chinuită cu Zrinjski din runda precedentă (1-0), englezii au predat o lecție de fotbal în Olanda, unde s-au impus cu 4-1 în fața lui Alkmaar.

Bailey, Tielemans, Watkins și McGinn au marcat golurile oaspeților, în timp ce pentru formația gazdă a punctat Sadiq.

Rezultatele complete ale partidelor disputate de la ora 19:45