Conference League: Grecii produc șocul pe Villa Park / Fiorentina învinge Brugge în prelungiri

Ayoub El Kaabi a înscris un hattrick în poarta lui Aston Villa
Ayoub El Kaabi a înscris un hattrick în poarta lui Aston VillaProfimedia
Meciurile tur din semifinalele Conference League au fost de un dramatism absolut: Olympiakos e foarte aproape de finală după ce a înscris de patru ori pe Villa Park, în vreme ce Fiorentina s-a impus cu greu în fața belgienilor de la Brugge, rămași în 10 oameni, cu un gol înscris în prelungiri de formația Viola.

Aston Villa - Olympiacos Piraeus 2-4

Deschiderea de scor a venit destul de devreme și pe Villa Park, acolo unde atacantul marocan Ayoub El Kaabi i-a dus pe greci în avantaj din minutul 17.

Un adevărat șoc avea să vină după aproximativ o jumătate de oră de joc, când același El Kaabi a punctat din nou pentru greci.

În prelungirile primei reprize, Ollie Watkins a redus din diferență după un assist venit de la Diaby.

Trupa lui Unai Emery a părut că a intrat extrem de montată după pauză și a reușit să restabilească egalitatea prin Diaby la scurt timp după reluarea jocului (min 52).

Cu toate astea, grecii au insistat să producă marea surpriză pe Villa Park, acolo unde și în partea secundă au înscris de două ori.

El Kaabi a făcut meciul carierei pe Villa Park, după ce a completat hattrick-ul dintr-un penalty transformat în minutul 56, în vreme ce Hezze a punctat pentru 2-4 în favoarea oaspeților în minutul 67.

Seara de coșmar a continuat pentru englezi, care în finalul partidei puteau reduce din diferență din penalty. Brazilianul Douglas Luiz nu l-a putut învinge însă pe Tzolakis din 11 metri.

Returul din Grecia de peste o săptămână se anunță a fi unul de foc pentru Aston Villa, Olympiakos pornind ca favorită pentru un loc în marea finală.

Stats
StatsOpta by Stats Perform
Echipele de startFlashscore

Fiorentina - Club Brugge 3-2

După ce în faza sferturilor nu au marcat niciun gol în timpul regulamentar din cele două manșe cu cehii de la Plzen, trupa Viola având nevoie de extra time pentru a puncta de două ori, Fiorentina a reușit să spargă gheața încă din minutul 5 al întâlnirii cu Brugge.

Sottil a punctat cu o execuție spectaculoasă din marginea careului.

Replica oaspeților a venit 12 minute mai târziu, când belgienii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri. Vanaken a transformat cu succes în poarta lui Terraciano și a contorizat golul cu numărul 6 în acest sezon din Conference League.

Italienii au preluat din nou conducerea înainte de pauză, de această dată autorul fiind Andrea Belotti, atacantul italian în vârstă de 30 de ani reușind primul său gol în Europa pentru Fiorentina în acest sezon.

Partea secundă i-a avut în prim-plan pe belgieni: după ce Onyedika a văzut 2 galbene în doar 3 minute și și-a lăsat coechipierii în 10 oameni din minutul 61, Igor Thiago a înscris nesperat în poarta lui Terraciano în urma unui contraatac.

Vincenzo Italiano a făcut o schimbare inspirată înainte de intrarea în prelungiri, când l-a introdus în teren pe Nzola în locul lui Belotti. Atancantul angolez a adus victoria Fiorentinei în minutul 90+1.