Mutu, eliminat de Beșiktaș/Lucescu învinge cu emoții în Giulești/Succes pentru Lucescu Jr

Adrian Mutu (Neftci Baku), Mircea Lucescu (Dinamo Kiev) și Răzvan Lucescu (PAOK Salonic)Profimedia
După Liviu Ciobotariu, antrenorul care s-a calificat cu Sepsi în play-off-ul Conference League, alți trei tehnicieni români au participat cu echipele lor în turul trei preliminar din competiția europeană.

Dinamo Kiev - Aris 2-1 (6-5 după lovituri de departajare)

Revenirea în Giulești a fost una cu succes pentru Mircea Lucescu, antrenorul ucrainenilor de la Dinamo Kiev. Emoțiile au fost mari în duelul decisiv cu grecii de la Aris. După ce adversarii lui Lucescu au ieșit învingători în meciul tur, scor 1-0, returul de pe Giulești s-a încheiat cu 2-1 pentru Dinamo Kiev după primele 90 de minute, rezultat ce a trimis partida în prelungiri.

Marcatori (inclusiv în urma loviturilor de departajare)
Marcatori (inclusiv în urma loviturilor de departajare)Flashscore

Tabela de scor nu s-a modificat în cele două reprize suplimentare de câte 15 minute, astfel încât învingătoarea s-a decis în urma loviturilor de departajare. Aris a rămas în 10 oameni din minutul 106, când Pavicic a primit al doilea cartonaș galben.

Notele jucătorilor
Notele jucătorilorFlashscore

După ce Menendez a ratat a doua lovitură de la 11 metri pentru Aris, situația avea să se egaleze, Parris ratând și el pentru Dinamo Kiev. Englezul Moses Odubajo a trimis peste poartă ultima lovitură de pedeapsă pentru greci, astfel încât trupa lui Mircea Lucescu merge în faza de play-off, acolo va întâlni turcii de la Beșiktaș, formația care a eliminat echipa lui Adrian Mutu, Neftchi Baku.

Beșiktaș - Neftchi Baku 2-1 (5-2 la general)

Norocul nu a fost și de partea lui Adrian Mutu în dubla cu Beșiktaș, deși în returul din Turcia, echipa sa, Neftchi Baku, a condus la pauză cu 1-0. Gazdele au întors rezultatul în partea secundă, reușind să înscrie de două ori prin Aboubakar și Muleka.

Marcatori
MarcatoriFlashscore

Adi Mutu și azerii de la Netchi Baku părăsesc astfel Europa, în vreme ce Beșiktaș se pregătește pentru duelul din play-off cu Dinamo Kiev.

PAOK - Hajduk Split 3-0 (3-0 la general)

A fost o seară de joi excelentă și pentru Răzvan Lucescu, antrenorul grecilor de la PAOK. După remiza albă din Croația înregistrată în meciul tur, grecii și-au asigurat o calificare la scor de neprezentare cu Hajduk în meciul decisiv.

Schwab a deschis scorul din penalty în minutul 12, stabilind și scorul la pauză. În partea secundă, sârbul Zivkovic a reușit o dublă pentru trupa lui Lucescu Jr, asigurând astfel grecilor o calificare fără emoții.