Răzvan Lucescu și Adrian Mutu și-au calificat echipele în turul trei preliminar Conference League

Adrian Mutu, prima victorie pe banca lui Nefci
Adrian Mutu, prima victorie pe banca lui NefciProfimedia
Echipele antrenate de Răzvan Lucescu și Adrian Mutu, PAOK Salonic, respectiv Neftci Baku, s-au calificat, joi, în turul al treilea preliminar al Europa Conference League la fotbal.

PAOK a surclasat-o pe Beitar Ierusalim cu 4-1 în deplasare, după 0-0 la Salonic.

Grecii au deschis scorul în min. 12, prin autogolul lui Adi Gotlieb, dar au rămas în zece oameni în finalul primei reprize, când Augusto a primit cartonaș roșu (40). Beitar a beneficiat de un penalty, dar Yarden Shua l-a ratat (42). PAOK s-a desprins prin golul lui Brandon Thomas (45+1), dar Fred Friday (45+7) a readus echipa gazdă în meci. Oaspeții au mai punctat de două ori în ultimele minute ale partidei, obținând o victorie clară: Trazie Thomas (autogol, 90+2) și Giannis Konstantelias (90+6).

Adrian Mutu, prima victorie la Nefci

Nefci Baku a dispus de Zeljeznicar Sarajevo cu 2-0, după 2-2 în Bosnia. Americanul Kenny Saief (20) a deschis scorul, iar Eddy Israefilov (68) a parafat calificarea echipei pregătite de Mutu, cu Mark Tamas și Yuri Matias integraliști.

În turul următor, echipa lui Mutu o va întâlni pe Besiktas.

Români în Conference League

Hapoel Beer Sheva continuă cursa europeană, după 1-1 în Lituania cu FK Panevezys. La Hapoel, care a câștigat primul meci cu 1-0, Adrian Păun a fost înlocuit în min. 76, iar Antonio Sefer a intrat în același minut.

Echipa scoțiană Hibernian a surclasat formația Inter Club d'Escaldes (Andorra) cu 6-1 la Edinburgh, spălând rușinea din prima manșă (înfrângere cu 1-2). Fundașul român Raul Feher a jucat 57 de minute la iberici.

Arbitrul român Marcel Bîrsan a condus meciul dintre Bohemians Praga și Bodoe/Glimt, câștigat de norvegieni la Praga cu 4-2, în timp ce brigata condusă de Marian Alexandru Barbu a oficiat duelul dintre AEK Larnaka (Cirpu) și FK Torpedo BielAZ Zhodino (Belarus) 1-1. Ciprioții s-au calificat grație victoriei cu 3-2 din partida tur.