El Kaabi, un nume pe care cei de la Villa îl vor ține minte. Olympiacos, în finală cu Fiorentina

Olympiakos, în finală cu Fiorentina după un nou succes cu Aston Villa
Olympiakos, în finală cu Fiorentina după un nou succes cu Aston VillaAFP
Joi seară (9 mai), grecii de la Olympiacos au reușit o nouă victorie în compania englezilor de la Aston Villa. Atacantul El Kaabi a fost din nou în formă maximă, de această dată marocanul înscriind o dublă în poarta lui Emiliano Martinez.

Așadar, în mult așteptatul duel de la Athena programat pe 29 mai, Olympiacos o va întâlni pe Fiorentina, formație care miercuri seară și-a asigurat pentru al doilea an consecutiv locul în finală după remiza cu belgienii de la Club Brugge (1-1). La general, scor a fost de 4-3 în favoarea echipei Viola.

Olympiacos - Aston Villa 2-0 (rezultat tur: 4-2)

După șocul trăit de englezi pe Villa Park, trupa lui Unai Emery avea să primească o nouă lovitură și în meciul decisiv, acolo unde grecii au deschis scorul după mai puțin de 10 minute de la fluierul de start.

La capătul unui atac frumos construit de Olympiacos, autor al reușitei a fost nimeni altul decât Ayoub El Kaabi, marocanul care a înscris un hattrick în poarta lui Emi Martinez în meciul tur.

În actul secund, Ollie Watkins a fost aproape de a aduce egalarea pentru trupa lui Unai Emery, însă lovitura de cap a atacantului nu a ajuns la țintă.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

Cu 10 minute înainte de fluierul final, marocanului El Kaabi a înscris cel de-al cincilea său gol în cele două manșe. A fost nevoie de intervenția VAR pentru a se stabili faptul că atacantul s-a aflat în poziție regulamentară.

Cu siguranță, cei de la Villa îl vor ține minte multă vreme pe atacantul-coșmar El Kaabi, în vreme ce Olympiacos ajunge în marea finală Conference League, acolo unde grecii o vor întâlni pe Fiorentina.