”Dibu”, inamicul numărul 1 al francezilor! Emi Martinez a dansat din nou la penalty-uri

Emi Martinez
Emi Martinez Profimedia
Lille a învins-o pe Aston Villa cu 2-1, după prelungiri, în manșa retur a sferturilor Conference League, dar echipa din Birmingham a câştigat cu 4-3 la la loviturile de departajare. Portarul argentinian Emiliano Martinez a fost eroul britanicilor, după ce a apărat execuţiile lui Nabil Bentaleb şi Benjamin Andre.

Erou pentru Argentina în finala Cupei Mondiale, cu Franța, "Dibu" a fost primit cu ostilitate de fanii lui Lille, care cu siguranță nu au uitat acel meci.

Portarul lui Aston Villa a parat prima lovitură a adversarilor de aseară, după care a provocat peluza aflată în spatele său, dansând în fața ei și făcându-i semn să tacă.

Arbitrul partidei, Ivan Kružliak, l-a îndemnat pe argentinian să se oprească din a provoca fanii echipei adverse și l-a trimis mai departe de peluză, însă sud-americanul tot nu s-a calmat.

Martinez a făcut semne către tribuna stadionului din Lille de această dată, iar centralul nu a mai rezistat și s-a îndreptat către el, arătându-i cartonașul galben.

”Regula celor 3 galbene fără eliminare”

Portarul sud-american mai avea un galben primit în prima repriză, astfel că toată lumea se aștepta să fie eliminat în momentul în care a văzut al doilea cartonaș.

Cu toate acestea, arbitrul s-a întors la locul său fără să îi arate roșu lui "Dibu", iar fanii lui Lille nu înțelegeau ce se întâmplă.

Slovacul a luat însă decizia corectă, așa cum prevede regulamentul.

Pentru că este o situație rarisimă, microbiștii nu aveau cum să cunoască regula, dar în cazul în care un meci ajunge la loviturile de departajare, toate cartonașele primite de jucători până atunci se șterg, astfel că Martinez la momentul penalty-urilor nu mai avea în cont niciun galben.

De aceea, argentinianul nu a primit roșu, a rămas în poartă și a mai salvat un penalty, contribuind din plin la calificarea echipei sale în semifinale.

”Toată viața mi s-au aruncat lucruri în spate”

La final, Emi Martinez a vorbit despre momentele tenisonate din timpul loteriei penaltyurilor și a mărturisit că a fost provocat permanent de fanii lui Lille, justificându-și astfel atitudinea.

"Am fost motivat de fanii lor. Când aruncă în mine cu lucruri, sunt mai motivat ca niciodată. Toată viața mi s-au aruncat lucruri în spate și m-am ridicat mereu. O astfel de atitudine mă împinge să performez și mai bine”, a explicat portarul sud-america.

Emi Martinez a câștigat ultimele 5 partide în care echipa sa (națională sau de club) a ajuns la loviturile de departajare.