Țara Galilor își diminuează șansele de calificare cu o remiză nedorită în Armenia

David Brooks din Țara Galilor în duel cu Georgii Arutiunian din Armenia
David Brooks din Țara Galilor în duel cu Georgii Arutiunian din ArmeniaProfimedia
Țara Galilor a cedat inițiativa Croației în Grupa D a preliminariilor Campionatului European, după ce oamenii lui Rob Page nu au reușit să treacă de Armenia într-un meci foarte disputat, 1-1. Rezultatul pune sub semnul întrebării speranțele galezilor de a participa pentru a treia oară consecutiv la turneul final al Euro.

Triumful surprinzător al Țării Galilor în fața Croației luna trecută îi transformase în favoriți la calificare înainte de penultimul meci din Grupa D, împotriva Armeniei.

Totuși, gazdele, care aveau nevoie de o victorie pentru a-și menține în viață slabele speranțe de calificare, au avut alte planuri. Lucas Zelarayán, care a marcat de două ori în meciul tur de la Cardiff din iunie anul trecut, a adus Armenia în avantaj la primul atac periculos al meciului.

Țara Galilor aproape că a răspuns imediat, cu un șut al lui David Brooks care a trecut peste bară, în timp ce șutul cu efect al lui Harry Wilson părea destinat să ajungă în plasă, dar a fost salvat de Ognjen Čančarević.

Echipa lui Page a presat pe tot parcursul primei reprize și a fost recompensată în mod corespunzător pentru perseverența lor în minutele de prelungire ale primei reprize, când, pus sub presiune, fundașul Nair Tiknizyan și-a trimis mingea în proprie poartă.

Câte un punct pentru ambele echipe pune speranțele de calificare ale ambelor națiuni din Grupa D sub semnul întrebării, Croația putând să depășească Țara Galilor și să urce pe locul al doilea în meciul din această seară cu Letonia, în timp ce campania Armeniei este aproape încheiată dacă nu se întâmplă o combinație improbabilă de rezultate.