Surprize în calificările EURO: Spania pierde în Scoția / Norvegia, doar egal cu Georgia

Spania a pierdut în Scoția
Spania a pierdut în ScoțiaAFP
Pe lângă grupa României, marți seara au avut loc partidele din grupele A și D din preliminariile EURO 2024.

Statistici Georgia - Norvegia 1-1

În prima partidă a serii, Norvegia, fără superstarul Haaland, a obținut un singur punct în Georgia și are un început foarte slab în preliminarii. În prima partidă din Grupa A, Norvegia a pierdut cu 3-0 în Spania, iar după primele 2 meciuri a rămas cu un singur punct.

Statistici Scoția - Spania 2-0

După o victorie convingătoare cu Norvegia, Spania s-a împiedicat în Scoția. Jucătorul lui Manchester United, McTominay a marcat o dublă în minutele 7 și 51.  Spaniolii nu au reușit să străpungă apărarea scoțiană și au suferit o înfrângere surprinzătoare.

Clasament Grupa A
Clasament Grupa AFlashscore

Statistici Turcia - Croația 0-2

Croația a remizat în primul meci din preliminariile EURO 2024 pe teren propriu cu Țara Galilor, iar acum și-a respectat statutul de favorită și s-a impus fără probleme în Turcia. Kovacic a marcat o dublă în prima repriză cu care a și stabilit scorul final.

Statistici Țara Galilor - Letonia 1-0

Țara Galilor s-a impus prin golul marcat de Moore, cu 4 minute înainte de pauză. În urma acestui rezultat, galezii sunt pe primul loc în Grupa D, la egalitate de puncte cu Croația.