Spania, victorie la scor de forfait/Croația, doar egal cu Țara Galilor

Joselu a marcat o dublă în două minute pentru Spania
Joselu a marcat o dublă în două minute pentru SpaniaAFP
Naționala de fotbal a Spaniei a debutat cu o victorie categorică în preliminariile Campionatului European din 2024, 3-0 cu Norvegia. Într-o altă partidă, Croația a terminat la egalitate pe teren propriu cu Țara Galilor, 1-1.

Spania - Norvegia 3-0

Dani Olmo a adus naționala iberică în avantaj încă din minutul 13, iar dubla lui Joselu din finalul partidei a consfințit scorul final (84, 85).

Norvegia a fost lipsită de starul Erling Haaland, care s-a accidentat și a fost nevoit să se întoarcă la echipa de club, formația scandinavă înregistrând un singur șut pe poarta lui Kepa Arrizabalaga.

Statistica partidei Spania - Norvegia
Statistica partidei Spania - NorvegiaFlashscore

Croația - Țara Galilor 1-1

După o nouă performanță de excepție la Campionatul Mondial din Qatar, unde a terminat pe locul 3, naționala croată a pornit ca mare favorită în Grupa D a preliminariilor, însă acest statut nu s-a justificat până la final în meciul cu Țara Galilor.

Croații au deschis scorul în prima repriză prin Kramaric (28), dar s-au văzut egalați în minutele de prelungire ale partidei de Broadhead, care a reușit să marcheze în minutul 90+3.